Çocukluk çağı alerjik hastalıklarda yıllara göre aeroalerjen duyarlılık değişiminin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of aeroallergenic susceptibility changes in childhood allergic diseases by years
  1. Tez No: 641616
  2. Yazar: LALE SHEYKHOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÜLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç:Alerjik hastalıkların görülme sıklığı geçtiğimiz yıllarda çarpıcı bir şekilde artmıştır ve gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yaklaşık % 30-35'ini etkilemektedir.Alerjik hastalıkların, çalışan devamsızlığı, okullarda performans eksikliği ve yaşam kalitesinde genel kayıba neden olduğu bilinmektedir. Atopi polen, ev tozu akarı ve gıda alerjenleri gibi az miktardaki çevresel proteinlere cevap olarak, immünoglobulin E (IgE) antikorları üretimi ile karakterize kalıtsal bir durumdur. Bir bireyde atopinin varlığı,bir veya daha fazla alerjik hastalık(atopik dermatit, astım, alerjik rinit (AR), alerjik rinokonjonktivit(ARK), gıda alerjisi vs.) ile ilişkili olabilir. Alerjik hastalıklarda tanı; öykü, fizik muayene bulgularıyla birlikte deritestleri ve serumda alerjen spesifik IgE varlığı ile konur. En sık kullanılan deri testi, deri prick testidir (DPT). Alerjinin tespiti ve bundan kaçınılması tedavide birinci basamaktır. Alerjik hastalıklarda morbiditenin azaltılması, duyarlanmış bireylerde hastalık gelişiminin önlenmesi ya da geciktirilmesi için gereken çevresel koşullar belirlenip koruyucu önlemler alınmalıdır. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Alerji polikliniğine 2011-2012 ve 2017-2018 yıllarında başvuran, atopi öyküsü ya da alerjik hastalık tanısı olan, deri prick testinde en az bir aeroalerjene duyarlılık saptanan, 2-18 yaş arasındaki tüm çocuk hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, yaşadığı bölge, doğum haftası, doğum ağırlığı, ailede atopi öyküsü, hastanın kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, tanısı, kandaki eozinofil sayısı ve yüzdesi, total ve spesifik IgE düzeyleri, deri prick testindeki aeroalerjenlere karşı duyarlılıkları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmayadahil edilen hastalar 1. ve 2.grup olarak sınıflandırıldı(2011-2012 yılları 1.grup, 2017-2018 yılları 2.grup). Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş medyan değeri 10 (6,00) idi. Hastaların 1086'sı (%65,4) erkekti. Doğum ağırlığı 169 hastada
Özet (Çeviri)
Introduction:The incidence of allergic diseases has increased dramatically in recent years and affects about 30-35% of the population in developed countries.It is known that allergic diseases cause employee disability, lack of performance in schools and general loss of quality of life. Atopy is an inherited condition characterized by the production of immunoglobulin E (IgE) antibodies in response to small amounts of environmental proteins such as pollen, house dust mite and food allergens. The presence of atopy in an individual may be associated with one or more allergic diseases (atopic dermatitis, asthma, allergic rhinoconjunctivitis, food allergy, etc.). Diagnosis of allergic diseases is made by history, physical examination findings, skin tests and the presence of allergen-specific IgE in serum.The most commonly used skin test is the skin prick test. Detection and avoidance of allergy which is the first step in the treatment of allergic diseases; it prevents disease development in sensitized individuals and reduces morbidity. Subjects and Methods:Children between the ages of 2 and 18 years who were admitted to the Pediatric Allergy Outpatient Clinic of Ege University Faculty of Medicine Children's Hospital between 2011-2012 and 2017-2018, who had a history of atopy or allergic disease and were susceptible to at least one aeroallergen on skin prick test were included in the study. Patient's age, sex, region of life, birth week, birth weight, family history of atopy, number of siblings, number of children, diagnosis, number and percentage of blood eosinophils, total and specific IgE levels, sensitivity to aeroallergens in skin prick test were analyzed retrospectively. Results:Patients included in the study were classified as 1st and 2nd groups (2011-2012 years 1st group, 2017-2018 years 2nd group).The median age of the patients included in the study was 10 (6,00). 1086 (65,4%) of the patients were male.The birth weight was