Suç işlemiş şizofrenik hastalarda suç yatkınlığının psikometrik metodla araştırılması
Investigation of criminal susceptibility using psychometric method in schizophrenic patients who have committed crimes
- Tez No: 641654
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Şizofreni gösterdiği semptomlar nedeniyle suça yönelmeyi kolaylaştıran bir hastalık olarak karşımız çıkmaktadır. Ancak her şizofren hastaya potansiyel bir suçlu gözüyle bakılamaz. Bu çalışmada şizofreni-suç ilişkisi, bu hastalarda hangi şizofrenik özelliklerin suça yönelmeyi kolaylaştırdığı, daha çok hangi tür suçlar işlendiği, bu suçlarda hangi psikopatolojinin etken olduğu ve hangi şizofreni tiplerinin suç işlemeye daha yatkın olduğu incelenmiştir. Bu amaçla suç işlemiş ve işlememiş şizofrenik hasta gruplarının kişilik boyutlarının araştırılması için Rorschach testi ve hastanın eğitim durumuna göre seçilmiş bir zeka testinden yararlanılmıştır. Çalışma retrospektif olarak Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas dairesi verileri ve dosyaları kaynak alınarak yürütülmüştür. Ayrıca suç işlemiş grupta suç türü, suçun psikopatolojik nedeni, mağdurun faile yakınlık derecesi ve varsa adaha önceki suç geçmişi de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia emerges as a disease that makes it easier to turn to crime due to the symptoms it shows. However, not every schizophrenic patient can be viewed as a potential criminal. In this study, the relationship between schizophrenia and crime, which schizophrenic features in these patients facilitated tendency to crime, which types of crimes were committed more, which psychopathology was a factor in these crimes, and which types of schizophrenia were more prone to commit crimes were investigated. For this purpose, the Rorschach test and an intelligence test selected according to the educational status of the patient were used to investigate the personality dimensions of schizophrenic patients who committed a crime and did not. The study was conducted retrospectively by taking data and files from the Observation Department of the Forensic Medicine Institute as a reference. In addition, the crime type, the psychopathological reason of the crime, the degree of the victim's relationship to the perpetrator and the previous crime history, if any, were also evaluated in the group that committed the crime.