Öğrencilerin yeşil kimya ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik algılarının belirlenmesi
Determination of students' perceptions towards green chemistry and sustainable development
  1. Tez No: 641653
  2. Yazar: FATMA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KARAGÖLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Amaç:Bu araştırmanın amacı, Atatürk Üniversitesinde Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı, Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü 4 yıllık lisans programlarının son sınıfında öğrenim gören öğrencilerin“Yeşil Kimya ve Sürdürülebilir Kalkınma”ya yönelik algılarının belirlenmesidir. Yöntem: Araştırmanın örneklemi, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Erzurum Atatürk Üniversitesinde farklı fakültelerde en az üç yıl kimya eğitimi almış 43 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilere 19 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu yöneltilmiştir. Çalışmada nitel araştırma modellerinden Durum Çalışması (Case Study) yöntemi kullanılmış ve elde edilen bulgular içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı, Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü programlarında eğitime devam eden öğrencilere çevre sorunları ve çözüm önerileri, yeşil kimya ve sürdürülebilir kalkınma konularına yönelik soruların olduğu görüşme formu sunulmuştur. Bu formlar incelendiğinde; öğrencilerin yeşil kimya ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik algılarının düşük olduğu, eğitimleri süresince bu konularda yeterli bilgi ve deneyimlere sahip olmadıkları görülmüştür. Çalışma grubunda katılımcıların cinsiyet, mezun oldukları okul türleri ve öğrenime devam ettikleri programlara göre anlamlı fark olmadığı da tespit edilmiştir. Sonuç: Yapılan içerik analizlerinde öğrencilerin“Yeşil Kimya ve Sürdürülebilir Kalkınma”kavramlarına ilişkin algılarının düşük olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin cinsiyeti, mezun oldukları fakülte ve öğrenimlerine devam ettikleri bölüm/anabilim dalı gibi parametrelerde anlamlı fark çıkmadığı ve öğrencilerin“Yeşil Kimya ve Sürdürülebilir Kalkınma”farkındalıklarını etkilemediği tespit edilmiştir. Toplumun her kesimine“Yeşil Kimya ve Sürdürülebilir Kalkınma”gibi çevreyi ilgilendiren konularda algı oluşturmak için ilk basamak farkındalıktır. Farkında olan bireyler kendi sorumluluklarının bilincinde ve özverili davranışlar sergilerler. Bu nedenle farkındalığın artacağı, yeşil kimya ilkelerinin ve sürdürülebilir kalkınmanın davranış haline dönüşebileceği bir yaşam tarzı geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to determine the perceptions of students who have been studying in their last year of four-year Chemistry Education (Kazım Karabekir Faculty of Education), Chemistry (Faculty of Science) and Chemical Engineering (Faculty of Engineering) undergraduate programs at Ataturk University towards Green Chemistry and Sustainable Development. Method: The target group of the study is composed of 43 students who have studied chemistry for at least three years in different faculties of Erzurum Atatürk University in the 2019-2020 academic year. In the research, a structured interview form which is consisted of 19 open-ended questions were offered to the students as the data collection tool. Furthermore, the Case Study Method, one of the qualitative research models, was used, and then obtained findings were analyzed via the Content Analysis Method. Findings: Interview forms, including questions about environmental problems and solutions for Green Chemistry and Sustainable Development, were applied to the students studying in Faculty of Education Department of Chemistry Education, Faculty of Science Chemistry, and Faculty of Engineering Chemical Engineering. When these forms are examined, it is observed that students' perceptions about Green Chemistry and Sustainable Development are inadequate, they do not have sufficient knowledge and experience throughout their education. In the study group, it has been revealed that there was no significant difference depending on the gender of the participants, the type of school they graduated or they continued their educations. Results: In the content of analysis, it was observed that students' perceptions of the concepts were low about“Green Chemistry and Sustainable Development”. It was determined that there was not significant difference in parameters such as the gender of the university students participated in the study, the faculty where they graduated from and the department where they continued their education and these did not affect their awareness of“Green Chemistry and Sustainable Development”. The first step to create Perceptions on environmental issues such as“Green Chemistry and Sustainable Development”to all segments of society is awareness. Sensible individuals are aware of their responsibilities and they display self-sacrificing behavior. Therefore, a lifestyle should be developed in which awareness will increase and green chemistry principles and sustainable development can turn into behavior.