Recent sedimentation in The Bay of Anamur
Anamur Körfezinde güncel sedimantasyon
  1. Tez No: 641662
  2. Yazar: VEDAT EDİGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYED NOOREDDİN ALAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET ANAMUR KÖRFEZİNDE GÜNCEL SEDİMANTASYON EDİGER, Vedat Yüksek Lisans Tezi, DenizBilimleri TezDanışmanı: Y. Doç. Dr. S.N., Alavi OrtaDoğuTeknik Üniversitesi Ocak 1987, 127 Sayfa Yüksek roliefli bir kıyı bölgesi ile aktif bir kıta kenarı arasında uzananAnamur Körfezinin şelf üzerindeki güncel sedimantasyon, jeofiziksel (Sismik ve yan sonar tarama) veriler ve 94 yüzey sediman numuneleri kullanılarak kıyı çizgisinden 350 m su derinliğine kadar araştırılmıştır. Çakıl ve kum tane boyundaki malzemeler içinde baskın olan karasal kökenli sedimanlar genel olarak kıyıya yakın zonlarda (20 m den az) sınırlanmaktadır. Bu sedimanlar temel olarak kıyı erozyonları ve yöresel nehirlerden sağlanmaktadırlar. Vadinin başlangıç çizgisine kadar olan şelfin batı bölgesi genel olarak kum tane boyundaki biyojenik karbonat materyalleriyle örtülüdür. Bunlar devamlı ve aşırı bir şekilde oksidasyona uğramış olup, relict olarak kabul edilmektedirler. Şelf karbonatlarının büyük bir kısmı, Flandrian transgrasyonu (istilası) sırasında şelf üzerine yerleşen deniz tabanı bitkilerinin büyüdüğü bir bölgede üretilmektedir. Kıyı çizgisinin (shore-line) evrimi, kumsaldaki güncel sedimantasyon prosesleri ve kumsal kayaçlarının (beach rock) oluşumu tartışılmıştır. Çakıl ve kum tane boyundaki sedimanların yamaç eğimleri boyunca olan kayma hareketlerini gösteren bazı kanıtlar vadinin üst kısımlarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RECENT SEDIMENTATION IN THE BAY OF ANAMUR EDIGER. Vedat M.Sc. in Marine Science Supervisor: Assist.Prof.Dr. S.N.,Alavi Middle East Technical University January 1987, 127 pages Modern sedimentation over a narrow shelf along an active margin with high relief on land of the Anamur Bay has been investigated using geophysical data and 94 surface sediment samples from the shore-line to a water depth of about 350 m. Terrigenous sediments dominated by gravel and sand materials are restricted to the inshore zone (less than 20 m). These are mainly supplied by coastal erosion and local rivers. The west of shelf as far as the rim of a canyon head is principally covered by sand size biooenic carbonate materials. These are often extensively oxidized and are considered as relict. The bulk of the shelf carbonates are produced in a zone of phytobenthos growth which may have migrated over the shelf during the course of the Flandrian transgression. Some aspects of shore-line evolution. Present processes of sedimentation on the beach and formation of beachrock are discussed. Evidence of down-slope movements of sand and gravel has been found in the canyon head.