Response of pile foundations under cyclic loadings
Kazıklı temellerin tekrarlı yükler altında davranışı
- Tez No: 641702
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA UNUTMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı zemin, kazık ve deprem parametrelerinin homojen ve temiz kuma gömülü kazıkların deprem yükü altında yanal yer değiştirmesine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla farklı zemin-kazık kombinasyonları üzerinde üç boyutlu, sonlu farklar yöntemine dayanan sayısal dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Analizlerde kullanılan zeminlerin rijitlikleri, kayma dalga hızları üzerinden belirlenmiştir ve kayma dalga hızı değerleri 100m/s ve 200 m/s'dir. Bu kapsamda yapılan analizlerde, kazık-zemin rijitlik oranı (Ep/Es), kazıklar arası mesafe (S) ve maksimum yer ivmesi (PGA) ve kayma dalga hızı (Vs) en önemli değişkenler olarak belirlenmiştir. Yapılan analizlerde PEER NGA-W1 veri tabanından seçilen üç adet kaya üzerinde kaydedilmiş kuvvetli yakın yer hareketi ivme kayıtları (kırılma mesafesi 20 km'den küçük olan) kullanılmıştır. Maksimum yer ivme değeri 0.1g ve 1g arasında değişmektedir. Böylelikle geniş bir aralıkta yer alan ivme değerlerinin kazık yatay yer değiştirmesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan analizler sonrasında, kazık başlarının yanal yer değiştirme değerleri üzerinde söz konusu parametrelerin hepsinin etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate effects of different soil, pile and ground motion parameters on lateral displacement of the piles embedded in homogeneous and clean sand under cyclic loading. For this purpose, an intensive numerical analyses scheme that includes three-dimensional, finite-difference based dynamic analyses on generic soil-pile combinations has been performed. The rigidity of the soils is defined by the shear wave velocities (Vs) of the soils. These shear wave velocities values are 100m/s and 200 m/s. In the analyses performed within this scope, the stiffness ratio between the pile and the soil (Ep/Es), spacing between piles (S), shear wave velocity (Vs) and peak ground acceleration (PGA) are selected as important parameters. In the analysis the PGA values of the three near fault recording (rupture distance is less than 20 km) on rock sites having a large range of variability in the ground shaking recorded on rock sites selected from PEER NGA-W1 database were used. The peak ground acceleration value varies between 0.1g and 1g. Thus, the effect of a wide range of acceleration values on the horizontal displacement of the pile was investigated. According to the results of the analysis performed, all parameters was found effective on lateral displacement of the pile.