Moda tasarımlarının korunması
Protection of fashion designs
- Tez No: 641701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ULUĞ CİCİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Modanın temel kaynağı tasarımcıların yaratıcılıklarıdır. Modacılar, kendine özgü tasarımlarını ortaya koymak suretiyle moda akımları yaratırlar. Yaratıcı modacıların sergilediği moda akımları doğrultusunda tasarım yapanlar, tasarım hakkına tecavüz hallerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Moda tasarımları, tarihsel öneminin yanında, çok büyük bir endüstrinin parçası olan ve sahibine yüksek değer sağlayan fikir ürünleridir. Bu tasarımlar, her yıl milyonlarca dolar getirisi olan moda endüstrinin temelidir. Bu nedenle, moda tasarımlarına yasal koruma sağlanması, moda endüstrisinin ayakta kalması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu tez kapsamında, moda tasarımlarının tarihsel arka planı, tanımı, unsurları ve türleri açıklanacak, Türk hukukunda, karşılaştırmalı hukukta ve uluslararası hukukta yer alan tasarım korumaları, mahkeme kararları ışığında, moda tasarımları açısından yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Main source of fashion design is the creativity of designers. Fashion designers create fashion trends while presenting their unique designs. Those who design in the direction of fashion trends which have been exhibited by the creative designers may cause incidence of infringement. Fashion designs, besides their historical significance, is a part of a massive industry and provide high value to their owner. These designs are the foundation of fashion industry which brings in millions of dollars each year. Therefore, providing legal protection for fashion designs has utmost importance to keep fashion industry up on its feet. Within the scope of this thesis, historical background, definition, elements and types of fashion designs will be explained, design protection in Turkish law, comparative law and international law will be interpreted under the light of court decisions.