Hodgkin lenfoma tanısı almış hastalarda kemik iliği retiküler lif derecesi ile laboratuvar ve prognostik faktörlerin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between bone marrow degree of reticular fiber clinical, laboratory and prognostic factors in patients with hodgkin lymphoma
- Tez No: 641825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMİRCAN ÖZBALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: HL germinal merkez B hücrelerinden kaynaklanan klinikopatolojik olarak benzersiz bir lenfomadır ve en iyi tedavi edilebilen hematolojik malignitelerden biridir. HL'de prognostik faktörler, risk tahmininde bulunulmasını sağlamaktadır. Farklı hematolojik malignitelerde kemik iliğindeki retiküler lif derecesindeki artış kötü prognozla ilişkilendirilmiştir. Retiküler lif dereceleri ile HL arasında yapılan geniş kapsamlı bir çalışma olmamasıyla bu çalışmadaki amacımız tanı anındaki retiküler lif dereceleri ile prognostik faktörler arasında anlamlı ilişki bulunup bulunmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 2006-2019 tarihleri arasında HL tanısı almış ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran hastaların demografik, klinik, laboratuar, radyolojik verileri, evre, extranodal tutulum, kemoterapiye yanıt, kaç sıra kemoterapi aldığı ve sağ kalıma ait veriler değerlendirildi. İstatistiksel analizler, SPSS 22.0 paket programları ile yapıldı. p değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: Hodgkin lymphoma is a clinicopathologically unique lymphoma originating from germinal center B cells and is one of the best treatable hematological malignancies. Prognostic factors in HL enable risk estimation. The increase in the degree of reticular fiber in the bone marrow in different hematological malignancies has been associated with poor prognosis. With no comprehensive study between reticular fiber grades and Hodgkin lymphoma, our aim in this study is to evaluate whether there is a significant relationship between reticular fiber grades at diagnosis and prognostic factors. Material and Method: Demographic, clinical, laboratory, radiological data, stage, extranodal involvement, response to chemotherapy, how many rows of chemotherapy, and survival data of patients diagnosed with Hodgkin Lymphoma between 2006-2019 and who applied to Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital were evaluated. Statistical analyzes were done with SPSS 22.0 package programs. A p value of