Nergiz'le Nigar'ın nağılları
Stories of Nergiz and Nigar
- Tez No: 64185
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Hüseyin ABBASZÂDE Azerbaycan Edebiyatı' nın önemli şahsiyetlerindendir.“Nergiz'le Nigâr'ın Nağılları”adlı bir hikaye kitabı yazmıştır. Bu tez kitabı tanıtmak için hazırlanmıştır. Tez, transkripsiyon ve aktarma bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca Hüseyin ABBASZÂDE' nin hayatı, yazar ve siyasetçi kimliğini içerir. Nergiz'le Nigâr'ın hikayelerinde transkripsiyon metni, Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Yazar, hikayelerinde kolay anlaşılabilir bir dil ve üslup kullanmıştır. Bu nedenle transkripsiyon metni Türkiye Türkçesine aktarılırken dil ve üslup özellikleri dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hüseyin ABBASZÂDE is important person for Azerbaycan literature. He wrote a story book which called“Nergiz'le Nigâr'ın Nağılları”. This research is prepared for define the book. The research takes from two parts which are transcription and translation texts. In addition, it includes Hüseyin ABBASZÂDE' s life, author and political personality. Stories Nergis and Nigâr are changed a text which is Turkish of Turkey in translation text. Author use easy understandable language and manner for this stories. For this reason, when transcription text is changed a text which is Turkish of Turkey, characteristics of language and style are taken care. IV