Yoğun bakımda çalışan sağlık personelinin eldiven kullanma tutumları ve izolasyon önlemlerine uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of gloves by health personnel working, in intensive care unit and their adaptation to isolation measures
  1. Tez No: 641882
  2. Yazar: SİNEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SIRMATEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, Mayıs-Haziran 2019 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nin yoğun bakımda çalışan sağlık personelleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 96 hekim, 150 hemşire, 14 teknisyen, 7 tekniker ve 7 acil tıp teknisyeni oluşturdu (n=274). Verilerin toplanmasında çalışanlara yönelik bilgi formu ve izolasyon önlemleri ile ilgili sorular, İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği ve Sağlık Çalışanlarının Eldiven Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği kullanıldı. Elde edilen veriler IBM SPSS v.21 paket programında, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan sağlık personellerinin %63.9'u kadın, %36.1'i erkektir. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 28.86±6.70'dir. Katılımcıların yoğun bakımda çalışma süre ortalaması 53.03±60.99 olduğu saptanmıştır. Araştırmada izolasyon önlemlerine uyum ölçeği toplam puan ortalamaları; hekimlerin 78.49±5.48, hemşirelerin 79.9±7.65 ve diğer sağlık personellerinin 77.71±4.69'dur. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının eldiven kullanım tutum ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamaları 47.74±4.36'dır. Sonuç olarak; sağlık çalışanlarının cinsiyet, eğitim durumu ve meslek gruplarının izolasyon önlemleri uyumunu etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted between May-June 2019, Bolu Abant İzzet Baysal University Training and Research Hospital and among the healthcare professionals working in the intensive care of Başkent University Ankara Hospital. The sample of the study consisted of 96 physicians, 150 nurses, 14 technicians, 7 technicians and 7 emergency medicine technicians working in intensive care units (n = 274). In the data collection, the information form, the Scale of Compliance with the Insulation Measures and the Attitude Scale for the Use of Gloves by Health Workers were used. The data obtained were evaluated in IBM SPSS v.21 package software using appropiate statistical methods in determining. In the research 63.9% are women and 36.1% are men. The average age of the participants in the study is 28.86±6.70. It was determined the average working time in intensive care was 53.03±60.99. In the research, the total score averages of the scale of compliance with isolation measures; 78.49±5.48 of physicians, 79.9±7.65 of nurses and other health personnel are 77.71±4.69. The avarage total score of health workers participating in the study on the glove use attitude scale is 47.74±4.36. Finally, when the factors affecting the compliance with the isolation measures are examined, it was determined that they affect the isolation measures among the gender, education level and professional groups.