Roma İmparatorluk Dönemi Yahudi isyanları ve antik görsel sanatlara etkisi
Jewish rebellions in the Roman Empire Period and their influences on antique visual arts
- Tez No: 641905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SEVMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada ilk öncelikle Yahudilik ele alınmıştır. Sert kurallara sahip olan Yahudiliğin dini kimlik olarak görülmesinin yanı sıra etnik kimlik olarak kabul gördüğü çok açıktır. Bu konuya çalışmanın genelinde değinilmiştir. Genel anlamda Yahudiler kendi kimliklerine yapılan saldırılara karşı isyan edip ve buna bağlı olarak savaşarak karşılık vermişlerdir. Yaşamış oldukları bölge olarak kabul edilen Provincia İudaea'da Roma'nın tahakkümüne karşı farklı zamanlarda üç defa isyan etmişlerdir. Bu isyanlarının her birinin sonunda ise sürgün, göç ya da ölümle sonuçlanan bir süreç yaşamışlardır. Bu sürecin ise antik ve görsel sanatlara nasıl yansıdığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, Judaism is discussed. It is clear that Judaism, which has harsh rules, is regarded as an ethnic identity as well as being regarded as a religious identity. This issue has been addressed throughout the study. In general, Jews responded to the attacks on their own identity by revolting and rebelling and fighting accordingly. In Provincia Judea, which is accepted as the region where they lived, they rebelled three times at different times against the domination of Rome. At the end of each of these revolts, they experienced a process that resulted in exile, migration or death. How this process is reflected in ancient and visual arts is mentioned.