A probabilistic assessment of the seismic hazard analysis for İstanbul Region
Istanbul Bölgesi için olasılıksal sismik tehlike analizi
- Tez No: 642026
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDER ERDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada İstanbul bölgesi için büyük depremlerin fay segmentleri üzerinde karakteristik manyitüd yinelenme periyotlarına bağlı olarak tekrarlandıkları kabul edilerek zaman bağımlı ve zaman bağımsız modeller geliştirilmiştir. Fay segmantasyon modeli, fay boyunca sismik enerjinin karakteristik depremler ile açığa çıktığı kabulüne dayanarak oluşturulur. Karakteristik deprem oluşumları ile modellendirilebilen tektonik birimler için deprem büyüklüğü yineleme ilişkilerinin belirlemesinde Youngs ve Coppersmith (1985) yöntemi uygulanmıştır. Bu segmentlerdeki büyük depremler arasındaki oluşum periyodu, deprem kataloğundan hesaplanan sismik kayma miktarının GPS –ölçümlerine dayalı yıllık 22±3 mm değerine bölünmesi ile belirlenmiştir. Zaman bağımsız modelde, her bir segmentteki karakteristik depremin oluşumu Poisson dağılımına dayalı olarak bulunmuştur. Yenilenme Modelinde ise, büyük depremler arasındaki ortalama yinelenme aralığı, en son büyük depremden bu yana gecen sure ve maruz kalma suresine (50 yıl olarak alınmıştır) bağlı olarak her bir segmentteki deprem oluşma şartlı olasılığı hesaplanmıştır. Bir segmentte meydana gelen depremin komsu segmentleri tetiklemesi hali Cramer ve diğ. (2000) de önerilen kısmi tetikleme olasılığı yöntemi ile hesaba katılmıştır. Arka plan sismisitesi olarak, her bir 0.005 x 0.005 derecelik hücre için alansal olarak yaygınlaştırılmış sismisite belirlenmiştir. Her bir hücrenin sismik aktivite değeri, 5 ile 7 arasındaki manyitudler için Gutenberg-Richter (1954) manyitud yineleme ilişkisi ile hesaplanmıştır. Manyitud 6 ile 7 arasında olan depremler sonlu fay esasına göre dikkate alınmıştır. Bu çalışmada kullanılan probabilistik metot, Amerika'da sismik tehlike haritalarının hazırlaması için USGS tarafından kullanılan metoda benzemektedir (Frankel et. al., 1996). Sonuçlar, NEHRP B/C (Vs=760m/sn) zemin sınıflarında 50 yılda asılma olasılığı %10 ve % 2 en büyük yer ivmeleri ve 0.2 ve 1.0 saniye periyoddaki spektral ivmeler cinsinden verilmiştir. Elde edilen sonuçlar, İstanbul'daki bölgesel zemin etkilerinin yansıtılması amacıyla zemine bağlı değerlere dönüştürülmüştür. Bu nedenle farklı NEHRP zemin sınıfları için, bulunan spektral davranış ivmeleri, kısa periyotta Fa ve uzun periyotta Fv faktörleri kullanılarak yeniden hesaplanmıştır. Yerel zemin etkilerini yansıtan bu sonuçlar hem zaman bağımlı hem de zaman bağımsız modeller için ayrı ayrı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Time-independent probabilistic (simple Poissonian) and Time-dependent probabilistic (renewal) models assuming characteristic earthquake-based recurrence relationships for Istanbul region have been considered. The fault segmentation model was developed assuming that the seismic energy along well-defined faults is released by characteristic earthquakes characterized by magnitude and recurrence time. The used characteristic earthquake model is the Young and Coppersmith (1985) model. The inter-event period between large (characteristic) earthquakes in these segments are also consistently gauged by dividing the seismic slip estimated from the earthquake catalog by the GPS-derived slip rate of 22±3 mm/yr. In the time independent model, the Poisson process is used in order to model the occurrence of the characteristic earthquakes on each segment. For the renewal model, using the mean recurrence interval of the characteristic earthquake, the elapsed time since the last major earthquake and the exposure period (taken as 50 years), the conditional probability for each segment has been calculated. Cascading of individual segments into longer multi-segment ruptures has been considered using the partial cascading procedure as defined in Cramer al. (2000). As for the background, a spatially smoothed seismicity is determined for each cell of a grid composed of cells of size 0.005 x 0.005 degrees. Seismic activity in each cell is determined for earthquakes of magnitude between 5.0 and 7.0 assuming that a Gutenberg-Richter type recurrence relationship manages the earthquake recurrence in the background for magnitudes ranging 5.0 and 6.0. For background earthquakes with magnitudes 6.0 to 7.0 finite faults are used. The probabilistic methodology used in this study is similar to that used by the U.S. geological Survey to develop the current seismic hazard maps for the United States (Frankel et. al., 1996). Results are presented in terms of peak ground acceleration and spectral accelerations at 1.0 s. and also 0.2 second for the 10% and 2% probabilities of exceedence in 50 years for soft rock (NEHRP B/C boundary(Vs=760m/sn)) conditions. The earthquake hazard results are converted to site-dependent values to reflect the local site effects in Istanbul. For this reason, spectral response acceleration values obtained for NEHRP site class B/C boundary (Vs= 760 m/sec) are adjusted using Fa factors for short period and Fv factors for lon period site-correction defined in the 1997 NEHRP Provisions (NEHRP 1997). Site-dependent results based on both the time-dependent and time-independent models are provided separately.