Polikistik over sendromu olgularında bir kardiyovasküler risk faktörü olarak karotid arter intima media kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of carotid artery intimate media thickness as a cardiovascular risk factor in polycystic over syndrome cases
  1. Tez No: 642027
  2. Yazar: PINAR YALÇIN BAHAT
  3. Danışmanlar: DR. ADİL HAKAN İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada amaç; Polikistik over sendromu tanısı almış olan olgularda kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesidir. PCOS tanısı almış olguların, kardiyovasküler risk faktörleri olan dislipidemi, insülün direnci, hiperhomosisteinemi ve ultrasonografik olarak da karotid arter intima-media kalınlık (CIMT) ölçümlerinin aynı yaş grubundaki normal bayanlar ile karşılaştırılması birincil olarak amaçlanmıştır. İkincil amaç olarak ise, PCOS grubunda zayıf ve obez olgular arasında bu parametreler açısından bir fark olup olmadığının araştırılması planlanmıştır.Araştırmaya Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran ve yapılan incelemeleri sonucunda PCOS tanısı alan, 18-35 yaş arasındaki 100 hasta ile yine aynı polikliniğe adet düzensizliği dışında bir şikayetle başvuran, ek sistemik hastalığı olmayan, ilaç kullanmayan ve yapılan incelemeler sonucunda da PCOS tanısı dışlanan, 18-35 yaş arasındaki 100 normal sağlıklı bayandahil edildi. Tüm hastalara sistemik muayene ,biyokimyasal ve hormonal parametreler için adetin 2-4. günü kan testleri, pelvik USG ve karotis arter IMT ölçümü için boyun USG yapıldı. Karotis arter intima-media kalınlığı değerleri diğer biyokimyasal , hormonal ve antropometrik ölçümlerle karşılaştırıldı. Pearson korelasyon katsayısı, ortalama değer, standart sapma ve standart hata payı hesaplandı. Polikistik over sendromlu grupta sırasıyla, DHEA-S: 292,11±110,54µg/dl; FAI:3,50±3,37nmol/l; LH: 12,70±7,16mIU/ml; Kolesterol: 200,05±36,28mg/dl; HDL: 52,53±15,30mg/dl; LDL: 95,20±25,62mg/dl; HbA1c : 5,55±0,34%; FGS :17,60±5,59; ortalama CIMT : 0,51±0,11 mm; Bel-Kalça oranı : 0,67±0,03, Kontrol grubunda ise bu parametreler sırasıyla ; 238,98±93,34µg/dl; 1,71±1,47nmol/l; 9,11±5,61mIU/ml; 187,74±36,07mg/dl; 60,242±17,25mg/dl; 81,66±18,63mg/dl; 5,42±0,32%; 4,03±1,01; 0,4324±0,07mm; 0,70±0,045 idi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is showing cardiovasculer risk factors in patients diagnosed as PCOS. Dyslipidemia, insulin sensitivity, hiperhomocystenemia , carotid artery intima-media thickness by ultrasonography were compared to normal women of same age primarly.Secondarily ,these parameters in thin and obese women in PCOS group were compared , whether there is a significant difference.100 women diagnosed as PCOS aged btw 18-35 who applied to Şişli Etfal Training and Research Hospital Gynecology outpatient clinic were included to the study. 100 women who applied for menstrual irregularity to the same outpatient clinic with no systemic diseases, no drug use were included as a control group after PCOS diagnosis was excluded.Physical examination, hormone profile tests on day 2 of menstrual cycle , pelvic Ultrasound and neck Ultrasound for carotis artery intima-media thickness were performed in all patients. Carotis artery intima-media thickness values were compared to biochemical , hormonal and antropometric values. Sensitivity, specificity, pearson correlation coefficient ,mean and standart deviation were calculated. In PCOS group; , DHEA-S: 292,11±110,54µg/dl; FAI:3,50±3,37nmol/l; LH: 12,70±7,16mIU/ml; Cholesterol: 200,05±36,28mg/dl; HDL: 52,53±15,30mg/dl; LDL: 95,20±25,62mg/dl; HbA1c : 5,55±0,34%; FGS :17,60±5,59; mean CIMT : 0,51±0,11 mm; Waist-Hip ratio: 0,67±0,03, İn control group this parameters 238,98±93,34µg/dl; 1,71±1,47nmol/l; 9,11±5,61mIU/ml; 187,74±36,07mg/dl; 60,242±17,25mg/dl; 81,66±18,63mg/dl; 5,42±0,32%; 4,03±1,01; 0,4324±0,07mm; 0,70±0,045.In the PCOS group patients, there was no statistically significant difference about insulin resistance (IR) (HOMA-IR (< 2,5 and >2,5)) among all parameters , except for Insulin and Fasting Blood Glucose, however FGS ( p: 0,054) and Mean CIMT (P:0,080) were close to statistically significance. If we increase the size of the sample , itis thought that difference maybe reach a significance as statistically.