Synthesis and characterization of highly branched, functional poly(arylene ether sulfone)s for water purification membranes
Su arıtma membranları için yüksek dallanmış, fonksiyonel poli(arilen eter sülfon)ların sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 642055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÜNAL, PROF. DR. YUSUF ZİYA MENCELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu doktora çalışması, ultrafiltrasyon ve nanofiltrasyon su arıtma membranlarının üretiminde kullanılmak üzere yeni nesil fonksiyonel oligomerik ve polimerik hammaddelerin geliştirilmesi amacıyla, özgün yüksek dallanmış poli(arilen eter sülfon) (HBPAES) tasarımlarına ve bunların tek aşamalı A2 + B3 kopolimerizasyon yaklaşımıyla sentezlenmesine odaklanmaktadır. Bu yeni nesil yüksek dallanmış malzemeler, membran işlemlerinde düşük akı, yüksek maliyet ve operasyonel verimsizlik sorunlarının üstesinden gelebilirler. Bu kapsamda, dallanma derecesinin, dallanmış noktalar arasındaki mesafenin, uç grup fonksiyonelleştirmesinin, kendi kendine çapraz bağlanma kabiliyetinin ve inorganik grupların polimer omurgasına dahil edilmesinin son film ve membran özellikleri üzerindeki etkileri sistematik olarak araştırılmıştır. Ayrıca, omurgaya iyonik kısımların dahil edilmesi ile nihai hidrofilik / hidrofobik özelliklerin ayarlanabildiği bir dizi sülfonatlı, fonksiyonel HBPAES, TFC NF membran üretiminde kullanılmak üzere sentezlenmiştir. Bu çerçevede, poli(arilat sülfon) bazlı TFC NF membranlarının ilk kez imal edilmesi ve su arıtma uygulamalarındaki değerlendirmeleri rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. study focuses on the design of novel highly branched poly(arylene ether sulfone)s (HBPAES) for ultrafiltration (UF) and nanofiltration (NF) membranes and their synthesis via one-step A2+B3 copolymerization approach in an effort to introduce them as the new generation, functional oligomeric and polymeric raw materials for water purification membranes that can overcome low flux, high cost, and operational inefficiency issues in membrane processes. Within this scope, the effect of degree of branching, the distance between branched points, end-group functionalization, self-cross-linking ability, and incorporation of inorganic groups into the polymer backbone were investigated systematically on the final film and membrane properties. Moreover, to use in the thin film composite (TFC) NF membrane fabrication, a series of sulfonated, functional HBPAES have been synthesized that the final hydrophilic/hydrophobic characters were able to be tuned by the incorporation of ionic moieties into the backbone. In this context, the first-time fabrication of poly(arylate sulfone)-based TFC NF membranes and their evaluation in water purification applications were reported.