Yapı-zemin etkileşiminin betonarme sanayi bacalarının dinamik davranışına etkisi
Effect of soil-structure interaction on dynamic behavior of reinforced concrete industry chimneys
- Tez No: 642063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YILMAZ, PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ülkemizde ve dünyada sanayi sektörünün gelişimi hem üreticiler hem de tüketiciler için önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, çeşitli amaçlar ve yöntemlerle farklı yapı malzemeleri kullanılarak ihtiyaçları karşılayacak hassas yapım ticari ve sanayi yapıları inşa edilmiş ve bu yapıların uzun yıllar boyunca hizmet etmesi arzulanmıştır. İleri mühendislik bilgisi ve tecrübe gerektiren bu yapılar inşa edilirken birçok parametre göz önünde bulunduruldu. Bu tezin amacı hem Ülkemiz hem de işletmeler için önemli bir yere sahip olan sanayi bacalarının dinamik davranışına yapı-zemin etkileşiminin etkisinin incelenmesidir. Bu nedenle, 1999 yılında Türkiye'nin kuzeybatısında meydana gelen Kocaeli depreminde ciddi bir şekilde hasar alan/yıkılan bir betonarme sanayi bacası örnek olarak seçilmiştir. Seçilen bu yapının farklı zemin tipleri (sert, orta sert ve yumuşak) üzerindeki dinamik davranışı ANSYS sonlu eleman programıyla sayısal olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalardan yapının dinamik karakteristikleri (mod şekilleri ve frekans) ile yapıda meydana gelen gerilme, şekil değiştirme ve yer değiştirmeler elde edilmiş ve karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Bu çalışma ile betonarme sanayi bacalarının dinamik davranışında sınır şartlarının ve yapı-zemin etkileşiminin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of the industrial sector in Turkey and in the world plays an important role for both producers and consumers. Therefore, precision-built commercial and industrial structures were built to meet needs by using different building materials by various purposes and methods, and these structures were desired to serve for many years. While constructing these structures that require advanced engineering knowledge and experience, many parameters were considered. The aim of this thesis is to investigate the effect of soil-structure interaction on dynamic behavior of industrial chimneys, which have an important place for Turkey and businesses. Thus, a reinforced concrete industrial chimney that was strictly damaged/destroyed by the 1999 Kocaeli earthquake occurred in northwestern Turkey was selected as an example. The dynamic behavior of this selected structure on different soil types (hard, medium and soft) was numerically studied by ANSYS finite element program. From the works done, structure's dynamic characteristics (mode shapes and frequency) and the stresses, strains and displacements occurring in the structure were gained and studied comparatively. In this study, the importance of boundary conditions and soil-structure interaction in the dynamic behavior of concrete industrial chimneys was emphasized.