Reformulations of a bi-level optimization problem detecting collusions in deregulated electricity markets
Serbestleşmış elektrik piyasalarindaki gizli anlaşmaları tespit eden iki seviyeli bir optimizasyon probleminin reformülasyonları
- Tez No: 642086
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVENÇ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Serbestleşmiş elektrik piyasasının temel amacı, üretim şirketleri arasında tam bir rekabet ortamı sağlamaktır. Gizli anlaşmalar, bağımsız bir sistem operatörü tarafından işletilen elektrik piyasalarında rekabeti bozabilecek ve elektrik fiyatını artırabilecek ana tehditlerden biri olarak kabul edilmektedir. Piyasadaki gizli anlaşma fırsatlarını tespit eden oyun teorik bir iki seviyeli optimizasyon problemi (Aliabadi et al. 2016) için reformülasyonlar sunuyoruz . İki seviyeli bir problemi doğrudan çözecek ticari bir çözücü yoktur. Öncelikle problemin mevcut eşdeğer reformülasyonlarını iyileştiriyoruz (Çelebi et al. 2019). Ardından, Aktif Küme Teorisi ile birlikte Karush-Kuhn-Tucker (KKT) koşullarına ve ayrıca Özel Sıralı Küme (SOS) değişkenlerine dayalı iki yeni reformülasyon öneriyoruz. Farklı boyutlarda dört problem grubu kullanarak, gizli anlaşma fırsatlarını tespit etmede reformülasyonların verimliliğini ve etkililiğini göstermek ve karşılaştırmak için bilgisayısal çalışmalar yapıyoruz.
Özet (Çeviri)
Main goal of deregulated electricity markets is to provide an environment with perfect competition among generation companies. Tacit collusion is considered as one of the main threats that may disrupt the competition in electricity markets operated by an independent system operator and increase the electricity price. In order to detect collusion opportunities in the market, we present reformulations for a game-theoretic bi-level optimization problem (Aliabadi et al. 2016). There exists no commercial solvers to directly solve a bi-level problem. First, we improve the existing equivalent reformulations of the problem (Çelebi et al. 2019). Then, we propose two new reformulations based on Karush–Kuhn–Tucker (KKT) conditions together with Active Set Theory, and Special Ordered Set (SOS) variables. Four groups of test instances with varying size are used to show and compare the efficiency and effectiveness of the reformulations in detecting collusive opportunities.