Searching for power-sharing arrangements in the resolution of ethnic conflicts: The case of Kurdish conflict in Turkey
Etnik çatışmaların çözümünde güç-paylaşımı düzenlemeleri: Kürt sorunu vakası
  1. Tez No: 489102
  2. Yazar: ÖMER FAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ SARIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, karışık metot ve çoklu veri kaynaklarından –öncelikli olarak 3 ülke genelinde uygulanmış kamuoyu anketi ve 113 siyasi seçkin ile gerçekleştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme - istifade ederek, Kürt sorunu bağlamında güç paylaşımı perspektifini incelemektedir. Çalışma, seçkin ve kitle düzeylerinde iki temel soru setini incelemektedir: Çok-etnili bir ülkede, kim(ler) ve ne ölçüde güç paylaşımı düzenlemelerini destekler? Hangi faktörler etnik grup mensuplarının ve etnik siyasi elitlerin güç paylaşımı düzenlemelerine yönelik desteğini açıklayabilir? Bu çalışma, hem elit hem kitle düzeyinde Türk ve Kürtlerin, güç paylaşımına dair anlayışlarının ve çıkar hesaplamalarının uzlaşmaz olduğunu göstermektedir. Kitle düzeyinde, çoklu regresyon analizleri sonuçları, Göreli Mahrumiyet Teorisi'nin temel savlarını desteklerken,“Müslüman Kardeşlik”ve etnik çatışmaların çözümünde sosyo-ekonomik yaklaşımların savlarının aksini kanıtlamaktadır. Elit düzeyinde, Kürt elitleri kendi içlerindeki çıkar çatışmaları nedeniyle güç paylaşımına bakışları açısından bölünmüş durumdadırlar. Bu noktadan hareketle, bu çalışma, güç paylaşımı teorisinin tekil aktör varsayımını sorgulayarak, etnik gruplara güç devrinin yerel düzlemde kazananlar ve kaybedenler oluşturduğunu ve böylece grup-içi bölünmelere yol açtığını savunmaktadır. Bu tez, bir çatışma-yönetimi bağlamında güç paylaşımına iki-eksenli bir yeniden formülleştirme önermektedir: Merkezi hükümet ve çevresel gruplar arasındaki güç ilişkisini revize eden dikey güç paylaştırma ve aynı etnik çevresel grup içerisinde rekabet içerisinde bulunan kesimler arasındaki güç ilişkisinin düzenlemesi. Bu gözlemler ışığında, bu tez Kürt sorunun çözümü için geniş bir güç paylaşımı yönetişimin şu aşamada mümkün olmayacağı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Utilizing mixed-method design and multiple data sources (primarily three nationwide public opinion surveys and 113 semi-structured elite interviews), this study examines the power-sharing perspectives in the context of Turkey's Kurdish conflict. It raises two main sets of questions at both elite and mass levels: Who and to what extent does support power sharing arrangements in a multi-ethnic country? Which factors can explain the variance in ethnic group members' and ethno-political elites' varying support for power-sharing arrangements? This study shows that Turks and Kurds' understandings of and interest-formulations with regard to the power-sharing remain irreconcilable both at the mass and elite levels. At the mass-level, the Turks' opposition to the Kurds' ever-growing power-sharing demands remain strong and constant across years. Regarding Kurdish mass support for power sharing, the findings of the multivariate analyses support the main propositions of the grievance theory, whereas they disprove the merits of 'Muslim brotherhood' – i.e., sharing an overarching religious identity - and socio-economic approaches. At the elite level, the Kurdish elites remain divided in terms of their outlook to the power-sharing arrangements due to their competing interest-formulations. Challenging the unitary actor assumption of the power-sharing theory, this study advocates that the devolution of power creates winners and losers within the peripheral ethnic groups and, thereby fosters intra-ethnic infighting. This thesis proposes a bi-dimensional re-formulation of power-sharing as a conflict-management tool: vertical dimension, overhauling the power structure between the central government and peripheral groups; and horizontal dimension, regulating the power structure between competing co-ethnic segments within the peripheral group. This thesis concludes that under current conditions power-sharing governance remains infeasible in the resolution of the Turkey's Kurdish conflict.