Örgüt iklimi ile kaygı (durumluk – sürekli) arasındaki ilişkinin incelenmesi: Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları üzerine bir araştırma
Investigation of the relationship between organizational climate and anxiety (conditional - continuous):a study on of Mersin Youth and Sports Provincial Directorate's Employees
- Tez No: 642123
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın amacı Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı çalışan personellerin örgüt iklimi ve kaygı durumlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya 141 kadın (X=35,49) 248 erkek (X=36,72) olmak üzere toplam 389 personel katılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasında karşılaştırma ve korelasyon türü incelemeleri içeren ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan normallik testi sonucu dağılımın normal olduğunun görülmesiyle istatistiksel analiz olarak iki grup farkını bulma açısından bağımsız t-Testi, yaş ve çalışma yılı durumlarıyla ilişkilerine bakmak amacıyla ise Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Sonuç olarak Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde yapılan çalışmada, örneklem grubunun cinsiyete göre örgüt iklimi, durumluk-sürekli kaygı puanlarının farklılaşmadığı görülmüştür. Yine örgüt iklimi puanları medeni durumlarına göre bir farklılık oluşturmazken sürekli kaygı puanlarında evli bireylerin bekâr bireylere oranla daha kaygılı olduğu tespit edilmiştir. Yaş ve çalışma yılı gibi durumlarını incelediğimizde yaş ve çalışma yılları arttıkça sürekli kaygılarının da arttığı bulunmuştur. Örgüt iklimi puanlarının artması da durumluk-sürekli kaygı puanlarını düşürmektedir. İyi hazırlanmış bir çalışma ortamı mutlu ve rahat bir ortamda çalışan bireylerle daha sağlıklı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the organizational climate and anxiety states of of the personnel working under the Mersin Youth and Sports Provincial Directorate. For this purpose, 389 personnel, 141 women (X = 35.49) and 248 men (X = 36.72), participated in the study. In the analysis of the data including comparison between variables and correlation type examinations relational screening model is used. As a result of the normality test, the distribution is normal as statistical analysis, independent t-Test was used to find the difference of two groups, and Pearson Correlation Coefficient was used to look for relationships with age and working year status. In the study conducted at Mersin Youth and Sports Provincial Directorate, it was observed that the organizational climate, state-trait anxiety scores of the sample group did not differ according to gender. Again, while organizational climate scores do not make any difference according to their marital status, it was determined that married individuals are more anxious than single individuals in constant anxiety points.