Blefaritli hastalarda Demodex SPP. varlığının ve semptomlar ile ilişkisinin araştırılması
Observation of the presence Demodex SPP. and relationship with symptoms in patients with blepharitis
  1. Tez No: 642124
  2. Yazar: MUSTAFA KOCAAĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA KARAKOÇ, UZMAN FİLİZ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada blefarit tanısı almış hastalarda Demodex türlerinin bulunma sıklıklarının ve yoğunluklarının belirlenmesi, direkt ve floresan mikroskobi yöntemleri kullanılarak bu yöntemlerin tanı duyarlılıklarının incelenmesi, anket çalışması ile parazit varlığı ve semptomlar arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Blefarit tanılı 120 ve blefariti bulunmayan 120 gönüllü bireyden kirpik epilasyonu yöntemi ile örnekler toplanmıştır. Her bireyden toplam 8 kirpik alındı. Toplanan kirpikler selofant bant ile lam üzerinde sabitlenerek preparat haline getirildi. Hasta ve kontrol gruplarına dahil edilen tüm bireylerin demografik bilgileri ve semptomlarının sorgulanması amacıyla bir anket formu dolduruldu. Preparatlar bekletilmeden öncelikle ışık mikroskobunda, sırasıyla 5x, 10x, 20x ve 40x büyütme ile tüm kirpik yapıları ve çevresindeki alanlar dikkatle incelendi. Demodex spp. larva, nimf veya yetişkin evrelerinin varlığı, sayıları ve kirpiklerin alındığı bölgeler kaydedildi. Aynı preparatlar daha sonra floresan mikroskobu ile 455 nm. dalga boyunda aynı büyütmelerde incelenerek floresan veren akarların varlığı, sayıları ve kirpiklerin alındığı bölgeler kaydedildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan blefarit tanılı 120 hastanın 97'sinde (%80.8) Demodex spp. pozitifliği, kontrol grubunu oluşturan ve blefariti bulunmayan 120 kişinin ise 57'sinde (%47.5) Demodex spp. pozitifliği tespit edildi. Tüm bireyler arasında Demodex spp. prevalansı %64,2 (154/240) olarak bulundu. Blefaritli hastalarda kirpik örneklerinin incelenmesi sonucunda Demodex spp.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the frequency and density of Demodex species in patients with blepharitis by using the light and fluorescence microscopic methods and examine the relationship between the symptoms and Demodex spp. positivity by a questionnaire. Materials and Methods: Eight eyelashes were picked up with epilation method from each of the patients with (120) and without (120) blepharitis. Assembled eyelash were fixed on lam using cellophane tape and made into the preparate. Questionnaire was filled out to question demographic information and symptomatic of all individuals included in the patient and control groups. Firstly eyelash preparations were closely examined in 5x, 10x, 20x and 40x using light microscopy and then they were examined in fluorescence microscopy that 455 nm wavelength using same methods. Positive results were descripted as patient with Demodex spp. Results: 97 (80.8%) person had positive Demodex spp. in blepharitis patient group, 57 (47.5%) person had positive in control group. Prevalence of Demodex spp. were determined that 64,2% (154/240). Presence of Demodex spp.