Toplumsal cinsiyet rolleri açısından erken yaşta evlilikler: Antalya ili Kadın Konukevleri örneği
Early marriages in terms of gender roles: Antalya province Woman's Shelter example
  1. Tez No: 642134
  2. Yazar: NESLİHAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE KABUKCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Biyolojik cinsiyet kavramı kadın ve erkek arasında görülen biyolojik farklılıkların altını çizerken, toplumsal cinsiyet kavramı bu iki cins arasındaki toplumsal farklılıkları içerir. Kadın ve erkeğe toplumsal yapı tarafından öğretilen rol ve konumlar üzerinde duran toplumsal cinsiyet tartışmaları, bireylerin kadın ve erkek olmaları sebebiyle karşı karşıya kaldıkları farklı davranışları ve uygulamaları inceler. Zamana ve görüldüğü topluma göre farklılık gösteren bu tür uygulamaların gündelik yaşama pek çok yansıması bulunmaktadır. Dünya genelinde hemen hemen her toplumda hâkim olan ataerkil yapının toplum yaşamında görülme şekillerinden biri de toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıktır. Kadına yönelik şiddet başta gelmek üzere, farklı tür ve şekillerde ki cinsiyetçi uygulamaların varlığını yoğun bir şekilde sürdürdüğü bilinmektedir. Bu çalışmada, cinsiyetler arası ayrımcılık türlerinden biri olan kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi konusu incelenmektedir. Çalışma öncelikle toplumsal cinsiyet konusunu farklı yönleriyle analiz edecek, evlilik, aile kavramları ve Türk aile yapısı üzerinde durulacak, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının bir yansıması olarak şiddet ve kadına yönelik aile içi şiddet üzerinde durulacak ve ardından çocuk gelin sorunu ele alınacaktır. Çalışma ayrıntılandırılırken konuya dair istatistiki bilgiler verilmiş ve çocuk yaşta evliliğin sebep ve sonuçlarına değinilmiştir. Kız çocukların evlendirilmesi sorununa yönelik genel bir çerçeve sunmayı amaçlayan bu çalışma ile erken evlenen kadınların yaşam deneyimlerinden yola çıkılarak içinde yer aldıkları ataerkil toplum düzeni ile erken evlilikler arasındaki bağlantılar Antalya İli merkez ilçelerinde bulunan Kadın Konukevlerinde kalmakta olan kadınlar özelinde keşfedilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
While the concept of biological gender underlines the biological differences between men and women, the concept of gender comprises social differences between these two sexualities. Gender debates on the roles and positions taught to men and women by the social structure analyze the different behaviors and practices that individuals face because they are men and women. Such practices, which depend on time and society, have many reflections on daily life. Gender-based discrimination is one of the ways seen in community life, in which patriarchal structure prevails in almost all societies throughout the world. It is known that sexist practices of different types and forms continue to exist intensively, particularly violence against women. In this study, the issue of early marriage of girls, one of the types of gender discrimination, is examined. The study will firstly analyze the issue of gender in different aspects, focus on marriage, family concepts and Turkish family structure, dwell on violence and domestic violence against women as a reflection of gender discrimination, and then discuss the problem of child bride. To specify this study, relevant statistical information was given and the causes and consequences of child marriage were mentioned. This study, which aims to provide a general framework for the problem of marrying girls, targets to explore the connections between the patriarchal community order and the early marriages on the basis of the experiences of women who have married early, and it was conducted for women staying in the women's guesthouses in the central districts of Antalya.