Marmara Bölgesindeki sapsız meşe (Quercus petraea (Mattuschka) Liebl.) meşcerelerinin hasılatı ve amenajman esasları
Management principles and yield of sessile oak (Quercus petraea (Mattuschka) Liebl.) stands in Marmara Region
- Tez No: 642133
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YEŞİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Marmara Bölgesinde doğal yayılış gösteren, aynı yaşlı, saf, sürgünden yetişmiş sapsız meşe meşcerelerinin artım ve büyüme ilişkileri ile amenajman esaslarını ortaya koymak araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda; tek ağaç modelleri, bonitet tablosu, çift girişli gövde hacim ve sıklığa bağlı hasılat tabloları oluşturulmuştur. Marmara Bölgesi'nin coğrafi sınırları çalışma alanının kapsamını oluşturmaktadır. 128 adet geçici örnek alandan elde edilen veriler ve bu alanlardan belirlenen 325 adet örnek ağaca ait gövde analizi verileri çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Örnek alanlar, arazi incelemeleri sonucunda bilinçli olarak belirlenmiş ve büyüklükleri 0,01-0,20 ha arasında olmak üzere, daire şeklinde alınmıştır. Alınan geçici örnek alanların 26'sı müdahale görmemiş olan 11-20 yaş arasındaki meşcerelerden, 102'si ise 21-120 yaş arasındaki müdahale görmüş meşcerelerden seçilmiştir. Yetişme ortamı verim gücü, sapsız meşe türü için standart yaş 60 yıl alınarak meşcere yaşı ve üst boy değişkenleri kullanılarak polimorfik yöntemle belirlenmiştir. Bonitet eğrilerinin belirlenmesi için, farklı yetişme ortamlarındaki meşcerelerin galip tabakasında yer alan 160 ağaçtan elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Bonitet eğrilerinin oluşturulması için, belirlenen ağaçların standart yaşa karşılık gelen periyodik gövdelerinin boy değerleri dikkate alınarak üç grup oluşturulmuştur. Daha sonra bunlardan yararlanılarak grupların gelişme eğilimini gösteren ana eğriler elde edilmiştir. Yaş - üst boy ilişkisini dengelemek için daha önceki çalışmalarda yaygın bir şekilde kullanılmış ve istatistiki bakımdan anlamlı sonuçlar alınmış olan dört adet regresyon denklemi denenmiştir. Bu denklemler içerisinde Prodan (1961) tarafından önerilen denklem, istatistiki bakımdan en uygun regresyon denklemi olarak saptanmıştır. Bonitet eğrilerinin belirlenmesini sağlayan veri gruplarına ait ana eğrilerin, regresyon denklemlerinin belirtme katsayıları (R²), A grubu için 0,999, B grubu için 0,998 ve C grubu için ise 0,999 olarak bulunmuştur. Her üç grup için de, F değerinin anlamlılık değeri p (Sig.)
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the increment and growth relationships and management principles of sessile oak stands which are even-aged, pure, sprout-originated and naturally distributed in the Marmara Region. Within this scope; single tree models, site index table, double-entry stem volume and density-based yield tables were created. The geographical boundaries of Marmara Region constitute the scope of the study area. The data obtained from 128 temporary sample plots and the stem analysis data of 325 sample trees determined from these plots constitute the material of the study. The sample plots were determined consciously as a result of the field investigations and were taken as circles, with their sizes between 0.01-0.20 ha. 26 of the temporary sample plots taken were selected from the non-intervened stands between the ages of 11-20, and 102 from the intervened stands between the ages of 21-120. Site quality was determined by polymorphic method using stand age and dominant height variables, by taking the standard age 60 years for sessile oak species. In order to determine the site index curves, the data obtained from 160 trees in the dominant layer of stands in different sites were used. In order to create site index curves, three groups were formed by taking into account the height values of the periodic stems of the determined trees corresponding to the standard age. Then, main curves showing the development tendency of the groups were obtained by using these. In order to equal age - dominant height relationship, four regression equations, which have been commonly used in previous studies and have obtained statistically significant results, have been tested. Among these equations, the equation suggested by Prodan (1961) was determined as the most appropriate regression equation in terms of statistics. The coefficients of determination (R²) of the regression equations of the main curves of the data groups that enable the site index curves to be determined were found as 0.999 for the group A, 0.998 for the group B and 0.999 for the group C. Since the significance value of the F value for all three groups was p (Sig.)