Modifiye edilmiş exp (-Ω(ξ))-açılım fonksiyon metodu ile bazı kısmi diferansiyel denklemlerin tam çözümlerinin bulunması
Finding of exact solutions of some partial differantial equations by modified exp (-Ω(ξ))-expansion function method
- Tez No: 642223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA TÜLÜCE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel bir literatür taraması yapıldı. Kısmi diferansiyel denklemlerin tarihsel gelişimi ve çözüm yöntemleri hakkında bilgiler verildi. İkinci bölümde, bu tezde gerekli olan bazı temel tanımlar ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, modifiye edilmiş exp (-Ω(ξ))-açılım fonksiyon metodunun genel yapısı verildi. Dördüncü bölümde, KP denklemine MQZK denklemine, Getmanou denklemine, Basitleştirilmiş MCH denklemine, (3+1) boyutlu Jimbo-Miwa denklem sistemine ve KZK denklemlerine modifiye edilmiş exp (-Ω(ξ))-açılım fonksiyon metodu uygulandı. Bu denklemlerin yeni dark soliton, bright soliton, dark-bright soliton, hiperbolik fonksiyon ve trigonometrik fonksiyon çözümleri elde edildi. Mathematica 9 programı kullanılarak bu denklemlerin cebirsel hesaplamaları yapıldı. Bu denklemlerin yeni çözümlerinin iki ve üç boyutlu grafikleri Mathematica 9 programı yardımı ile çizildi. Beşinci bölümde ise bu çalışmada elde edilen yeni tam çözümler hakkında kapsamlı sonuçlar verildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of five parts. In the first chapter, a general literature review was performed. It has been given informations on the solution techniques and one the historical structures of partial differential equations was given. In the second chapter, some basic definitions and thereoms which are necessary in this thesis was given. In the third chapter, the general structure of , the modified exp (-Ω(ξ))-expansion function method was given. In the fourth chapter, the modified exp (-Ω(ξ))-expansion function method was applied to KP equation, MQZK equation ,Getmanou equation, Basitleştirilmiş MCH equation, (3+1)-dimensional Jimbo-Miwa equation, KZK equation. New dark soliton, bright soliton, dark-bright soliton, hyperbolic function and trigonometric function solutions of these equations were obtained. Algebraic calculations of these equations were made by using Mathematica 9 program. Two and three dimensional graphs of the new solutions of these equations are drawn with the help of Mathematica 9 program. In the fifth chapter, comprehensive results were given about the new exact solutions obtained in this study.