Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin endüstri 4.0' a yönelik tutumlarının teknoloji kabul modeliyle incelenmesi (Fırat üniversitesi örneği)
Examining the attitudes of sports sciences students towards industry 4.0 with technology acceptance model firat university case
- Tez No: 642224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma betimsel tarama modeli niteliğindedir. Çalışmada Spor bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin Endüstri 4.0'a karşı tutumlarının teknoloji kabul modeliyle incelenmesi amaçlanmıştır. Endüstri 4.0; Büyük veri, 3D teknolojiler, Akıllı fabrika ve robotlar, Yatay ve dikey yazılım entegrasyonları, nesnelerin interneti, bulut teknolojileri gibi güncel, dijital pratikleme sağlayan ve prodüktivite kavramını karşılayan tüm yapılanmalar olarak tanımlanır. Spor Bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin Endüstri 4.0'a yönelik tutumlarının Teknoloji Kabul Modeliyle incelenmesi için Torun vd. (2018)'in çalışmasında kullandığı ve Turan (2011) Tarafından Türkçeye uyarlanmış olan ölçek kullanılmıştır. Çalışmanın evreni; elazığ ili fırat üniversitesi Spor bilimleri fakültesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler (n=1535) oluşturmaktadır. Örneklemini ise; Random yöntemiyle seçilen (450) kişi oluşturmaktadır Çalışmada öğrencilerin Endüstri 4.0'a karşı tutumları TKM ölçeği ile incelenmiştir. Yapılan Doğrulayıcı Faktör Analizi sonucu ölçeğin kabul edilebilir uyum indeksi değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Aynı şekilde Yem modelindeki alt değişkenlerin de birbirleriyle uyumlu olduğu Modele ait yol kat sayılarının tümünün 0.001 düzeyinde pozitif yönde anlamlı olduğu görülmüştür. Diğer çözümlemelerde ise; frekans, yüzde, independent t-test, one way anova, testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive scanning model. In the study, it is aimed to examine the attitudes of the students studying in sports sciences towards the industry 4.0 with the technology acceptance model. As a consept, Industry 4.0 refers to structures such as big data, 3D technologies, smart factoriesand robots horizontal and vertical software integrations, internet of things, cloud technologies that provide up-to-date digital practice and meet the concept of productivity. The scale used by Torun et al. (2018) and adaptedto turkish by Turan (2011) was used ın order to examine the attitudes of the students studying in Sport Sciences towards Industry 4.0 with the Technology Acceptance Model. The universe of the study consists of the students (n=1535) studying at the faculty of Sport Sciences of Fırat University. Elazığ. The sample consists of (450) people selected by random method. In the study, the attitudes of the students towards Industry 4.0 were examined with the TAM scale. As a result of the confirmatory factor analysis, ıt was seen that the scale has acceptable fit index values. Likewise it was observed that the sub-variables in the SEM model were also compatible with each other. All of the path coefficients of the model were positive at the 0.001 level. In other analyzes, frequency, percentage, independent t-test oneway anova were tested.