Görünür Işık Haberleşmesi'nde çok seviyeli modülasyon türleri için MOSFET'li LED sürücü tasarımı
LED driver design with MOSFET for multi-level modulation types in visible light communication
  1. Tez No: 642250
  2. Yazar: OĞUZHAN BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Işık yayan diyotlar (Light Emitting Diodes, LED) geleneksel aydınlatma cihazlarına kıyasla yüksek enerji verimliliği ve uzun ömürleri ile çevre dostu bir aydınlatma imkânı sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde kullanımları giderek yaygınlaşmaktadır. Ayrıca LED'lerin yüksek hızlarda anahtarlanabilmeleri onları kısa mesafeli kablosuz optik haberleşme için iyi birer verici yapar. Bu nedenle, özellikle LED kullanılarak, aydınlatmanın gücü veya rengi insan gözünün fark edemeyeceği hızlarda değiştirilerek veri iletimi de gerçekleştirilebilir. Bu teknolojiye görünür ışık haberleşmesi (Visible Light Communication, VLC) adı verilmektedir. VLC'nin radyo frekansı (Radio Frequency, RF) haberleşmesine göre daha güvenilir, ucuz ve verimli olması, RF bandının giderek kalabalıklaşmasından dolayı VLC, RF'e bir alternatif veya tamamlayıcı teknoloji olarak ilgi çekmektedir. Bu çalışmada kapalı mekân VLC sistemleri için aydınlatma şartlarını sağlarken veri iletimi gerçekleştirebilen bir LED sürücü tasarlanmıştır. Tasarlanan LED sürücü Metal oksit yarı iletken alan etkili transistörleri (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistör, MOSFET) anahtar olarak kullanırken çok seviyeli modülasyonları desteklemesi ile yüksek verimliliğin yanı sıra verici sistemin kolay tasarlanabilir ve düşük maliyetli olmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Light emitting diodes (Light Emitting Diodes, LED) provide an environment-friendly lighting opportunity with high energy efficiency and long life compared to traditional lighting devices. Therefore, their use is becoming more and more common today. Also, the ability to switch LED's at high speeds makes them good transmitters for short-range wireless optical communication. For this reason, data transmission can also be performed by changing the power or color of the lighting at speeds that the human eye cannot notice, especially by using LED. This technology is called Visible Light Communication (VLC). VLC attracts attention as an alternative or complementary technology to RF due to the VLC is more reliable, inexpensive and efficient compared to radio frequency (Radio Frequency, RF) communication and the RF band is getting more and more crowded. In this study, an LED driver is designed that can perform data transmission while providing lighting conditions for indoor VLC systems. The designed LED driver supports multi-level modulation when using Metal oxide semiconductor field effect transistors (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor, MOSFET) as switch, making the transmitter system easy to design and low cost.