Sürücü ile beslenen asenkron motorlarda rulman arızalarının yapay sinir ağları ile teşhisi
Bearing fault diagnosis of inverter-fed induction motor with artificial neural networks
- Tez No: 642251
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada sürücüden beslenen üç fazlı asenkron motorlarda meydana gelen rulman arızalarının teşhisi gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma için rulmanlarda iç bilezik, dış bilezik, kafes, bilyada bölgesel ve rulmanın tamamında yapay hatalar oluşturulmuştur. Her arızalı durum ve sağlam durum için motorun stator akımları veri toplama kartı ile bilgisayar ortamına aktarılarak kaydedilmiştir. Akım verilerinin zaman düzleminde istatiksel özellikleri ve Hızlı Fourier Dönüşümü yapılarak frekans düzlemindeki spektral özellikleri belirlenmiştir. Bu özellikler ile eğitilen çok katmanlı yapay sinir ağı modelinden faydalanılarak arızaların tespiti ve sınıflandırılması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the detection of the bearing faults inverter-fed three-phase induction motors. Inner ring, outer ring, cage and ball are formed as regional faults; All components are formed as a result of thermal and chemical aging in the bearings used in the experiment. Stator currents of the motor are monitored for each faulty condition and robust condition. The current values are transferred to the computer with data acqusition card. Statistical properties of the current in the time dimension are determined and also the spectral properties in the frequency dimension are determined by FFT Analysis. Detection and classification of the faults are carried out by utilizing multi-layer artificial neural network model trained with these properties.