Evli çiftlerde aleksitimik özelliklerin evlilik doyumuyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marriage satisfaction of alexitic properties in married pairs
  1. Tez No: 642322
  2. Yazar: EVİN BİNGÖLBALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada evli çiftlerdeki aleksitimik özelliklerin evlilik doyumuyla ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya Bursa ili Nilüfer ilçesinde bulunan Demirci Sınav Koleji'nden 100 veli katılım sağlamıştır. Araştırmaya katılan bireyler 21 yaş ve 41 yaş üzeri aralığındadır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, aleksitimi düzeylerini ölçmek amacıyla Toronto Aleksitimi Ölçeği ve evlilik doyum düzeylerini belirlemek amacıyla Evlilik Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı (SPSS 25) kullanılarak test edilmiştir. Erkeklerin kadınlara göre aleksitimi özellikleri ve alt boyutları düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, gelir, eğitim, evlilik yılları arasında aleksitimi özellikleri ve alt boyutları ile evlilik doyumu arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. 41 yaş ve üzeri, üniversite mezunu ve üzeri, 0-5 yılları arası evlilik süresi ve Orta düzey gelir grubu katılımcıların aleksitimi düzeyleri daha düşük bulunmuştur. Orta düzey gelir düzeyi, üniversite ve üzeri mezunu, 41 ve üzeri yaşı ve kadınların evlilik doyumu daha yüksek bulunmuştur. Bu bağlamda çalışmanın sonucu olarak elde edilen bulgularda aleksitimi özellikleri ile evlilik doyumu arasında negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların aleksitimi özellikleri puanı azaldıkça evlilik doyumu ölçeğinden elde edilen puanın yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between alexithymic properties and marital satisfaction in married couples was examined. 100 parents from the Demirci Exam College in the Nilüfer district of Bursa participated in the study. The individuals participating in the study are between the ages of 21 and over 41. The Sociodemographic Information Form was used to determine the demographic characteristics of the participants, the Toronto Alexithymia Scale to measure alexithymia levels, and the Marital Satisfaction Scale to determine marriage satisfaction levels. Research hypotheses were tested using the Statistical Package Program for Social Sciences (SPSS 25). Men's alexithymia features and sub-dimensions were higher than women. In addition, significant differences were found between alexithymia characteristics and sub-dimensions and marital satisfaction between income, education and marriage years. 41 years and above, university graduates and over, marriage duration between 0-5 years and middle income group participants were found to have lower alexithymia levels. The middle income level, university and above graduates, age 41 and above, and marriage satisfaction of women were higher. In this context, as a result of the study, a negative and statistically significant relationship was found between alexithymia features and marital satisfaction. It was determined that as the participants' alexithymia characteristics score decreased, the score obtained from the marriage satisfaction scale increased.