Yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının depresyonla ilişkisi
The relationship between social media addiction and depression in adults
- Tez No: 642321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
21. yüzyılın teknoloji ve bilim çağı olması birçok yenilikleri hayatımıza sokmuştur. Bu yenilikler hayatımızı kolaylaştırmanın yanında birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmiştir. Bu sıkıntılardan birisi de sosyal medya bağımlılığıdır. Sosyal medya bağımlılığı günümüzün en güncel problemlerinden birisi haline gelmiştir. Artan teknolojik aletlerin beraberinde getirdiği bu problem çocukluk döneminden başlayarak yetişkinlerin hayatında da önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Her yaş grubunda olduğu gibi bu durum yetişkinlerde de birçok sıkıntıya sebebiyet vermiştir. Son zamanlarda sosyal medya organları çocuk-ergen-yetişkin bireylerde günlük rutin haline gelmiştir. Teknolojik cihazların bu kadar artmış olmasıyla bireylerin sosyal medya uygulamalarına ulaşımı da kolaylaşmış bu da birçok sıkıntıyı beraberinde getirmiştir. Başta iletişim kurmakla birlikte birçok psiko-sosyal rahatsızlıklar da ortaya çıkmıştır. Yüz yüze iletişim günümüzde yerini sanal iletişime bırakmıştır. Görünüşte sosyalleşmek amacıyla kullanılan bu organlar sosyalleşmeyi kolaylaştırmanın yanında bireyleri bağımlılık geliştirmekle beraber bireyselliğe ve yalnızlığa götürmektedir. Yapmış olduğum bu araştırmada yetişkinlerde görülen sosyal medya bağımlılığının depresyon hastalığı ile ilişkisinin anlamlı/anlamsız olarak ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Saha araştırması yöntemini kullandığım bu araştırmada kullanmış olduğum veriler; 210 yetişkin bireyle, sanal anket tekniğiyle elde edilmiştir. Araştırmanın bitiminde yetişkin bireylerde sosyal medya bağımlılığı ile depresyon arasında pozitif anlamlı korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that the 21st century is the age of technology and science has put many innovations into our lives. These innovations in addition to making our lives easier, has come with many problems. One of these problems is social media addictions.Social media addiction has become one of the most current problems of our time. Increasing this problem brought with technological instruments starting from childhood has also begun to hold an important place in the life of adults. As in any age group, this he situation has also caused many problems in adults. Recently social media bodies become daily routine in child-adolescent-adult individuals he's here. With the increase in technological devices, individuals applications have also been facilitated, which has led to many problems. Especially many of the shoves! Where social disorders have also arisen. Individuals face to-face they are now choosing virtual communication instead of communication. Seemingly, socializing these organs are used for the purpose of making socialization easier, as well as dependence on individuals it takes you to individuality and loneliness.This research reveals the relationship between social media addiction and depression intended. Data in the study using field research method; 210 adults obtained by virtual survey technique. As a result of the study, in adult individuals positive significant correlation between social media addiction and depression has been detected.