Dış ticaret yapan işletmelerde döviz kuru riski yönetimi: Türkiye'de mobilya sektöründe bir araştırma
Foreign exchange rate risk management in business trade makes: A study in furniture industry in Turkey
  1. Tez No: 642388
  2. Yazar: SERKAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM BAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada işletmelerin döviz kuru risklerinden korunma yöntemleri ve döviz kuru riski yönetimi konusu incelenmiştir. İlk olarak risk, döviz kur riski ve döviz kuru riski yönetimi kavramları ele alınmıştır. Döviz kuru riski çeşitleri ve döviz kuru risklerinden korunma yöntemleri incelenmiştir. Ardından Türkiye'de mobilya sektöründe dış ticaret yapan 83 işletmeye uygulanan anket formundan elde edilen bilgilerle araştırmanın hipotezleri doğrulanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda mobilya sektöründe faaliyet gösteren ve dış ticaret gerçekleştiren işletmelerin döviz kuru risklerinden korunmak ve yönetmek için yeteri kadar donanımlı olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, methods of hedging the exchange rate risks of enterprises and the issue of exchange rate risk management were examined. First, the concepts of risk, exchange rate risk and exchange rate risk management are discussed. Types of exchange rate risks and methods of hedging exchange rate risks are explained. Later, the research's hypotheses were tried to be verified with the information obtained from the survey form applied to 83 companies engaged in foreign trade in the furniture sector in Turkey. The data of the study was analyzed with the SPSS program. At the end of the study, it was found that the enterprises operating in the furniture sector and performing foreign trade were not equipped enough to protect and manage exchange rate risks.