Harran Üniversitesi Osman Bey kampüsünde bulunan arazi topraklarının bazı mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some mechanical properties of land soils in Harran University Osman Bey campus
- Tez No: 642394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan toprakların bazı mekanik özelliklerini saptamak amacıyla zeminin mühendislik kullanımlarına bağlı bazı analizleri yapılmıştır. Çalışma alanından tarla, bahçe, zeytinlik, orman, işlenmemiş alan gibi farklı kullanımı içeren 8 toprak örneklemeleri üzerinde çalışılmıştır. Alınan toprakların mekanik ve bazı kimyasal analizleri yapılarak, tüm özellikler tablo halinde sunulmuş, granülasyon eğrileri oluşturulmuştur. Farklı kullanım alandaki 8 toprak örneğinin bileşik toprak sınıflarından; CL, CH gibi toprak grupları ve atterberg limitleri (kıvam limitleri) tespit edilmiş, verimlilik açısından da değerlendirilmiştir. Bulundukları farklı kullanım durumlarına göre toprak örneklerinin mekaniği ve mühendislik özelikleri ortaya konmuştur. Toprağın mekanik özelliklerinin zemin mühendisliği üzerine etkisinin kıyaslaması yapılmıştır. Örneklerin granülasyon eğrileri toprağın göstermiş olduğu tane büyüklükleri dağılımları zemin mühendisliği özelliklerini belirlemektedir. Alınan topraklar, genellikle ince bünyeli olduğu görülmekte, düşük düzeyde organik madde miktarına ve nötr pH değerine sahiptirler. Killerin ve siltlerin çoğunlukta olduğu tanecik dağılımları ince taneli zeminleri; kumların dağılımları ise iri taneli zeminleri göstermektedir. Farklı kullanım alanındaki toprakların kuru ağırlığına göre toprağın nem miktarı belirlenmiş. Bu değerler % 23,1 -26,7 arasında bulunmuştur. Bu kullanım alanlarının kentsel yerleşmede dolgu için zayıf özellikte olduğu görülmektedir Tarım topraklarının sürdürülebilir arazi kullanım şartlarının yerine getirilebilmesi için amenajman projelerinin uygulanması gereklidir. Toprakların kırsal yerleşim amacıyla inşaat alanlarında, toprak sanayisinde hammadde olarak değerlendirilmesi ve mekanizasyon işlemlerinin düzenli olarak uygulanabilirlik durumlarında toprak mekaniği ve mühendislik özelliklerinin belirlenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
In order to determine some mechanical properties of the soil in Harran University Osmanbey Campus, some analyzes related to the engineering uses of the ground were made. 8 soil sampling involving different uses such as field, garden, olive grove, forest, unprocessed area were studied from the study area. By taking mechanical and some chemical analysis of the soils taken, all properties are presented in a table and granulation curves are created. The composite soil classes of 8 soil samples in different usage areas; Soil groups such as CL, CH and atterberg limits (consistency limits) were determined and evaluated in terms of productivity. The mechanics and engineering properties of soil samples have been revealed according to the different usage situations. Comparison of the effects of soil mechanical properties on soil engineering. The granulation curves of the samples determine the soil engineering properties of the grain size distributions shown by the soil. Soils taken are generally seen to have fine structure, they have low level of organic matter and neutral pH. Particle distributions with the majority of clays and silts are fine-grained soils; The distribution of sands shows coarse grained soils. The moisture content of the soil was determined according to the dry weight of the soil in different areas of use. These values were found between 23,1 -26,7%. These areas of use appear to be weak for embankment in urban settlements. In order to meet the sustainable land use conditions of agricultural lands, management projects should be implemented. Soil should be evaluated as raw material in construction areas, soil industry for rural settlement purposes and soil mechanics and engineering properties should be determined in case of regular applicability of mechanization processes.