Hz. Peygamber'in eşya ile ilişkisi
The Prophet's relationship with objects
  1. Tez No: 642605
  2. Yazar: EMİRSULTAN DEMİREŞİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Tez, giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, amacı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Hz. Peygamber'in kişisel hayatında bedenine bakımı başta olmak üzere, devrin teknik şartları çerçevesinde kullandığı eşyalar, kıyafetler, gıda maddeleri, binekler ve diğer aletlere yer verilmiş ve bunlara ilişkin tasarrufları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Hz. Peygamber'in insanlar, hayvanlar ve bitkilerle olan ilişkisi üzerinde durulmuş ve bu varlıklara olan tutumunda eşyalardan ayrılan hususiyetlerine de yer verilmiştir. Bu bölümün ikinci başlığında eşya ile ilişki kapsamında mütalaa edilmesi icab eden, hediyeler, sağlık ve ilaçlarla ilgili durumlar, mucizevi durumlar, bereket mefhumu, sanat ve estetik konularda eşya ile ilgili unsurlar ve bir takım tabiat varlıkları ile olan münasebeti ele alınmıştır. Bölümün son başlığında Hz. Peygamber'in eşya ile ilişkisinden çıkarılabilecek bazı temel ilkeler ve günümüze muhtemel etkileri üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, Sahih-i Buhârî rivayetleri özelinde, ele alınan konu bağlamında, Hz. Peygamber'in Eşya kullanımı ve çevresindeki canlıların nesnel yönleri açısından kıymeti hakkında bir tasvir ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of introduction, two main chapters and conclusions. In the introduction part, the subject, importance, aim and method of the study are given. In the first chapter, the subjects of the care of his body, goods, clothes, foodstuffs, passenger animals and other tools he used in the personal life of the St. Prophet within tecnical conditions of his societes historical period. In the second chapter, the relationships of the Prophet with human beings, animals and plants was emphasized and his attitude towards these beings was critised. In the second part of this chapter, in the same context; the gifts, health and medicine-related situations, miraculous situations, notion of fertility, art and aesthetic subjects and relationships of the naturel assets are discussed. In the last part of this chapter, some basic principes can be resulted from the life and relationships with goods of the St. Prophet and possible effects of these principes to our century was discussed. Finally, in the context of the subject discussed, we tried to put forward a descriptions of the St. Prophets using shape of things, and their objective values around the narratives of the Sahih el-Bukhari.