Hadislerde kadın ve fitne ilişkisi
The relationship of woman and fitn in hadith
  1. Tez No: 672682
  2. Yazar: NAZLICAN BÜŞRA KASIRGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fitne; kargaşa, karışıklık, imtihan, deneme vs. anlamlarına gelmektedir. Genel olarak olumsuz anlamlar içeren fitne kelimesi Kur'an'ı Kerim'de ve hadislerde de geçmektedir. İnsanlık kadını; erkekten daha zayıf olması ve iaşesinin erkek tarafından karşılanması sebebiyle tartışmıştır. İslam ise kadını hor görmemiş, dışlamamıştır. Hz. Peygamber kadına değer vermiş, bütün insanlığa kucaklayıcı bir tavır ile yaklaşmıştır. İslam öncesi toplumlarda, diğer semavi dinlerde kadın şeytanla ilişkilendirilmiştir. Bu sebeple kadına dair olumsuz bakış açıları her devirde yaygın bir şekilde devam etmiştir. Kadın fitne ile bağdaştırılmıştır. Hz. Peygamber'in ''Erkekler için kadınlardan daha zararlı bir fitne unsuru bırakmadım.'' hadisi ile kadınlarla ilgili diğer rivayetler kadınları ötekileştirmek için söylenmemiştir. Çalışmamızda incelediğimiz hadislerin ya sıhhat derecelerinde zayıflık bulunduğu veya Hz. Peygamber'in ashabına bir uyarı veya tavsiye nezdinde söylediği tespit edilmiştir. Hz. Peygamber devrinde kadın; eğitim alanında, aile hayatında, içtimai yönden önemli görevler üstlenmiştir. Kadınların eğitimi ile yakından ilgilenen Hz. Peygamber, onlara mescitte ayrı bir gün tayin etmiştir. Aile hayatında kadın; evlat ise anne babasına, eş ise kocasına, anne ise evlatlarına karşı sorumludur ve sorumluluklarını yerine getirmiştir. Yine bu devirde kadınlar Hz. Peygamber'in onayıyla bir çok alanda rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Fitna; means confusion, test, trial etc. The word fitna, which has negative meanings in general, is also mentioned in the Quran and hadiths. Humanity has argued that women are weaker than men and their food is paid by men. Islam, on the other hand, did not despise or exclude women. The Prophet valued women and approached all humanity in an embracing manner. In pre-Islamic societies and other heavenly religions, the woman was associated with the devil. For this reason, negative perspectives on women have continued to be widespread in all ages. The woman is associated with strife. The hadith of the Prophet,“I did not leave an element of corruption more harmful to men than women.”and other rumors about women were not said to marginalize women. It has been determined that the hadiths we have examined in our study are either weak in health or that the Prophet said to her companions in the presence of a warning or advice. Woman in the time of the Prophet; has undertaken important roles in education, family life and social life. The Prophet assigned them a separate day in the mosque.Woman in family life; the son is responsible to his parents, the wife to his husband, and the mother to his children and fulfilled their responsibilities. In this period, women also played a role in the social field with the approval of the Prophet.