Türkiye'de kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan sorunların farklı paydaşlarca değerlendirilmesi
Evaluation of the urban transformation problems in Turkey through different stakeholders
- Tez No: 642614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüz kentlerinde popülasyonun yoğunlaşmasıyla beraber hızlı bir yapılaşma olduğu görülmektedir. Yapı stokunun arttığı kentlerde yapılar çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranmakta ve niteliklerini kaybetmektedir. Bu yapıların güçlendirilmesi, revize edilmesi ve yıkımı gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu konunun deprem ile birleşince can ve mal kayıplarının meydana geldiği görülmektedir. Olası bir deprem anında oluşacak hasarların oluşmaması için farklı paydaşlar olan yüklenici, kamu ve kat maliklerinin ortak bir noktada birleştiği ve anlaşmaları için bir mevzuatın oluşturulduğu kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulmuştur. Türkiye'de kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan sorunların farklı paydaşlarca değerlendirilerek sonuçlar tartışılmıştır. Bu amaca ulaşmak için İstanbul'da ikamet eden 550 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya genel olarak bakıldığında paydaşların birbirleri ile tam olarak uyuşamadığı, ortak kararlar veremediği ve bu sebeple kentsel dönüşüm projelerinin verimli bir şekilde yürütülemediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is observed that there is a rapid construction with the concentration of the population in today's cities. In the cities where the building stock increases, the buildings wear out and lose their qualifications due to various reasons. Problems such as strengthening, revision and demolition of these structures are encountered. It is seen that when this issue is combined with the earthquake, loss of life and property occurs. In order to prevent damage to occur in the event of a possible earthquake, the urban transformation was needed where contractors, public and floor owners, who are different stakeholders, unite at a common point and a legislation was created for their agreements. evaluating the results of different stakeholders problems in urban transformation projects in Turkey were discussed. To achieve this goal, a survey was conducted with 550 people residing in Istanbul. The data obtained from the questionnaires were analyzed with SPSS 22 program. When the study is considered in general, it can be said that the stakeholders cannot fully comply with each other, cannot make joint decisions, and therefore urban transformation projects cannot be carried out efficiently.