Yerel halkın çok kültürlü kişilik özellikleri ile turizm algısı arasındaki ilişki: Diyarbakır örneği
The relationship between multicultural personality traits and tourism perception of local people: The case of Diyarbakır
  1. Tez No: 642660
  2. Yazar: ŞİLAN BOĞDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAĞBETULLAH MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Turizm, bir bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sunan önemli sektörlerdendir. Turizmin ekonomik faydasının yanı sıra sosyokültürel ve çevresel etkileri de mevcuttur. Bu etkiler olumlu ve olumsuz olabilmektedir. Bu etkilerin yerel halk tarafından algılanma düzeyi bölge turizminin gelişimi açısından önemlidir. Yerel halkın sahip olduğu ırksal dinsel, dilsel, kültürel farklılıklar ile turizmi algılama biçiminin değerlendirilmesi, yerel halkı tanıma açısından turizmin planlamasında ve bölgenin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, Diyarbakır'daki yerel halkın çok kültürlü kişilik özelliklerine göre turizm algıları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı yerel halkın çok kültürlü kişilik özelliklerine göre turizm algıları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda çalışma yerel halkın çok kültürlü kişilik özelliklerine göre Diyarbakır turizmine olan bakış açılarını, kültürel farklılıkların olduğu toplumdaki insanların turizmden etkilenme biçimlerini ortaya koymaktadır. Araştırmanın evrenini Diyarbakır'da ikamet eden yerel halk oluşturmaktadır. Bu çalışmada basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmış ve yerel halka 500 adet anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler Statistical Program For Social Scientists (SPSS) programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, çok kültürlü kişilik özelliklerinin alt boyutlarıyla turizmin algısı arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yine katılımcıların sosyo demografik özellikleri ile turizm algıları arasında da anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the important sectors that contribute to the economic development of a region. Besides the economic benefits of tourism, it also has socio cultural and environmental impacts. The way these perceptions are perceived by local people is important for the development of regional tourism. The evaluation of the racial, religious, linguistic and cultural differences of the local people and the way they perceive tourism plays a role in the planning and development of the region in terms of knowing the local people. In this study, the perceptions of tourism are tried to be determined according to the multicultural personality characteristics of the local people in Diyarbakır. The aim of the study is to examine the perceptions of the local people regarding the socio cultural economic environmental effects of tourism according to the multicultural personality traits. With this research, it is aimed to reveal the perspectives of Diyarbakır tourism according to the multicultural personality characteristics of the local people and the way people in the society there are cultural differences are affected by tourism. The research population consists of Local people residing in Diyarbakir. Simple random sampling has been used in the research and 500 local people were surveyed. The resulting data has been analyzed with Statistical Program For Social Scientists (SPSS) package program. According to the findings, it is found that there was a significant difference between the sub-dimensions of multicultural personality traits and the perception of tourism. There was also a significant difference between the socio-demographic characteristics of the participants and their perceptions of tourism.