Yenilenebilir enerji kaynakları finansman modelleri ve ekonomiye etkileri: Seçilmiş ülke örnekleri
Financing models in renewable energy sources and their effects on economy: Selected countries examples
  1. Tez No: 642661
  2. Yazar: ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amacı, yenilenebilir enerji alanında en çok kullanılan finansman modellerinin, seçilmiş ülkeler düzeyinde ne derecede başarılı veya başarısız olduğu incelenerek ve Türkiye için önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın yöntemi; gözleme dayalı yazılı kaynaklardan ve raporlardan yararlanılarak analiz yapmaktır. Ülkelerde yayınlanan yenilenebilir enerji raporları ve konuyla ilgili bilgi içeren resmi kurumların raporları, bilimsel makaleler ve konuya bilgi katabilecek yazılı kaynaklardan nicel ve nitel olarak bilgi temin edilmiştir. Seçilmiş ülkelerde kullanılan finansman modellerinin güncel durumları, ekonomi alanındaki etkileri ve yenilenebilir enerji kaynak kullanım kapasitelerinde ne kadarlık artışa neden olduğu analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; elde edilen bulgular ışığında en çok tercih edilen finansman modellerinin, sabit tarife garantisi modeli, ihale yöntemi ve net ölçüm modeli olduğu, finansman modellerinin yenilenebilir enerji artışında olumlu yönde etki gösterdiği, yenilenebilir enerji artışının da ekonomik olarak istihdamda artış ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmada önemli etken olduğu sonucuna varılmıştır. Finansman modellerinin karşılaştırılması sonucunda, en uygun finansman modelleri değerlendirilmiş, Türkiye'de uygulanabilecek finansman modeli olarak, yeşil tahvil, yeşil kredi, yenilenebilir enerji portföy standardı veya kota sistemi finansman modelleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the success of the widely used financing models in the field of renewable energy is examined on the selected countries. The current status of the financing models applied in selected countries, their effects on the economy and how they affect renewable energy resource utilization capacities were analyzed. As a result, the most appropriate financing model has been proposed for turkey. Through the study, observational written sources and reports were used. Quantitative and qualitative information was obtained from the renewable energy reports published by the countries, the reports of official institutions containing information on this subject, scientific articles and written sources that could support this research. Financing models used in selected countries are analyzed on a country basis. Results and findings were reached by evaluating the financing models in the comparative performance analysis table. As a result, in the light of the findings obtained in the study, it is seen that the most preferred financing models are fixed tariff guarantee model, tender method and net measurement model. It has been concluded that financing models have a positive effect on the increase in renewable energy, and that the increase in renewable energy is an important factor in reducing unemployment and dependency on foreign energy. As a result of the comparison of financing models, appropriate financing models were evaluated and recommendations are proposed as models that can be implemented in Turkey.