Ticari kesim koşullarında etlik piliçlerde mevsim ve açlık süresinin et kalite özelliklerine etkisi
The effect of season and feed withdrawal duration on meat quality characteristics of broiler chicken in commercial slaughter conditions
- Tez No: 642700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Bu araştırma etlik piliçlerin et kalite özellikleri üzerine mevsimin ve açlık süresinin ticari kesim koşullarında etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Bu araştırma benzer ticari koşullar altında yetiştirilen 2 farklı mevsim (sonbahar ve kış) ve 3 farklı kesim öncesi açlık süresi (8, 10 ve 12 saat) uygulanan Ross 308 hattı etlik piliçler üzerinde yürütülmüştür. Her mevsimde her bir açlık süresi için 30'ar piliç rastgele seçilerek toplam 180 etlik pilicin (2 mevsim x 3 açlık süresi x 10 örnek x 3 tekrar) pH4, pH24, et rengi, damlama kaybı ve pişirme kaybı gibi et kalite özellikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the effect of season and withdrawal duration on meat quality characteristics of broiler chicken in commercial slaughter conditions. Material and Method: The study was carried out on Ross 308 broiler chickens reared under similar commercial conditions from two different seasons (autumn and winter) and three different withdrawal duration (8, 10 and 12 hours). A total of 180 broilers, 10 samples per transport distance, were randomly selected to determine meat quality characteristics, (2 seasons × 3 withdrawal durations × 10 samples × 3 repeats). Meat colour parameters, pH4h, pH24, drip loss and cooking loss were determined. In addition sensor analyses were performed.