Çift dalga oluklu mukavva üretiminde farklı dalga kombinasyonlarının kalite özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different wave combinations on quality characteristics in double wave corrugated cardboard production
  1. Tez No: 642724
  2. Yazar: EDA DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kâğıdın ucuz ve işlenmesinin kolay olması, hafifliği, esnekliği ve çevre dostu olması gibi avantajlarından dolayı birçok sektörde ambalaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kullanımı yoğun bir şekilde artan çift dalga oluklu mukavva üretiminde farklı dalgalarda kullanılan kâğıtların oluklu mukavva kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Değişik kâğıt türü kombinasyonlarında 3 farklı B+C dalga, C+E dalga ve B+E dalga oluklu mukavva örnekleri üretilmiştir. 3 farklı dalga kombinasyonlarına ait oluklu mukavva kâğıtlarına fiziksel testlerden; COBB, Düz Ezilme Testi (CCT), Dikey Ezilme Testi (CMT), Halkasal Ezilme Testi (RCT), Kenar Ezilme Testi (ECT), kopma, patlama ve hava geçirgenliği testleri ve yüzey pürüzlülüğü testi uygulanmıştır. COBB (su tutma) testi sonuçlarına göre en uygun sonuçlar B+E ve B+C dalgalarını oluşturan kâğıtlarda tespit edilmiştir. Dikey ezilme, Düz ezilme, Halkasal ezilmelere ait en iyi sonuçlar fluting kâğıtta, patlama, kopma, hava geçirgenliği testlerine ait en iyi sonuçlar kraftliner kâğıtta elde edilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü test sonuçlarına göre en uygun sonuçlar B+C dalga yüzeyde kraft ve beyaz testliner kâğıtta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
"Paper is used as a packaging material in many sectors due to its advantages such as being cheap and easy to process, lightness, flexibility and environmental friendliness. In this study, it is aimed to investigate the effect of the papers used in different waves in the production of double-wave corrugated cardboard, whose use is increasing intensively, on the quality of corrugated cardboard. 3 different B + C wave, C + E wave and B + E wave corrugated cardboard samples were produced in different paper type combinations. From physical tests to corrugated cardboard papers belonging to 3 different wave combinations; COBB, Flat Crush Test (CCT), Vertical Crush Test (CMT), Circular Crush Test (RCT), Edge Crush Test (ECT), rupture, burst and air permeability tests and surface roughness test were applied. According to the results of the COBB (water retention) test, the most suitable results were determined on the papers that formed the B+E and B+C waves. The best results for vertical crushing, flat crushing, annular crushing were obtained in fluting paper, and the best results for burst, rupture, air permeability tests were obtained in kraftliner paper. According to the surface roughness test results, the most suitable results were obtained on kraft and white testliner paper on B+C wave surface.