Göktürk-1 uydusunun sınıflandırma kapasitesinin alternatif uydu görüntü verileri ile karşılaştırılması
Comparison of the classification capacity of Göktürk-1satellite with alternative satellite image data
- Tez No: 642789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya üzerinde çok geniş kapsama alanlarını görüntüleyebilen Uzaktan algılama teknolojileri ile yeryüzü topoğrafyasından yansıyan ışınların algılanarak, güvenilir bilgiler elde etme çalışmaları son yıllarda artarak devam etmektedir. Uzay tabanlı uzaktan algılama teknolojileri günümüzde haritacılık, şehir ve bölge planlama, maden arama, tarım ve askeri uygulamalar başta olmak üzere farklı çalışma alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de bu alandaki çalışmalar 2000'li yıllardan itibaren yoğunlaşmış ve bunun sonucunda Bilsat, Rasat, Göktürk-2 ve Göktürk-1 uyduları geliştirilerek kullanıma sunulmuştur. Bunlardan Göktürk 1 uydusu, ülkemizin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılayabilme konusunda oldukça önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada seçilen bir alana ait farklı uydu görüntüleri üzerinde sınıflandırma işlemleri yapılarak, seçili alan içerisindeki farklı arazi kullanım özellikleri belirlenmeye çalışılmış ve elde edilen verilerin karşılaştırılması yapılmıştır. Alan seçimin de kriter olarak farklı arazi kullanım özelliklerinin bir arada olması öngörülerek, Zonguldak Çaycuma ilçesinde bulunan Zonguldak havaalanı bölgesi seçilmiştir. Uydu seçiminde ise etkinliğini belirleyebilmek ve karşılaştırma yapabilmek adına özellikle Göktürk-1, Rasat ve Landsat8 optik uydu görüntüleri tercih edilmiştir. Görüntülerin sınıflandırma işleminden önce uydu görüntülerinin geometrik ve radyometrik düzeltmeleri yapılmış, daha sonra her bir uydu görüntüsü üzerinde sınıflandırma işlemleri piksel ve nesne tabanlı olarak, kontrollü ve kontrolsüz olarak gerçekleştirilmiştir. Göktürk-1 Uydusu için Seviye-6 (Tematik Harita) elde edilerek Konum Doğruluğu arttırılmış Sınıflandırılmış veri elde edilmiştir. Sınıflandırma işlemi sonucunda 3 farklı uydu görüntüsünden elde edilen veri setleri birbirleriyle karşılaştırılmış ve doğruluk analizleri yapılmıştır. Göktürk-1 uydusunun diğer uydu görüntülerine kıyasla başarımı değerlendirilmiştir. Bu analizler ile beraber aynı bölgeye ait NDVI (Bitki Örtüsü İndeksi) analizi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the remote sensing technologies that can display wide coverage areas in the world, the studies reflecting the rays reflected from the topography of the earth and obtaining reliable information have been increasing in recent years. Space-based remote sensing technologies are widely used in different fields of study, especially in cartography, city and regional planning, mine exploration, agriculture and military applications. In our country, studies in this field have been intensified since 2000s and as a result, BİLSAT, RASAT, Göktürk 2 and Göktürk 1 satellites have been developed and offered for use. Among these, Göktürk 1 satellite has an important place in meeting the high resolution image needs of our country. In this study, by classifying the different satellite images of a selected area, different land use features in the selected area were tried to be determined and the data obtained were compared. Zonguldak airport area in the district of Çaycuma was chosen, with the assumption that the area selection will be combined with different land use features as a criterion. In satellite selection, especially Göktürk-1, Rasat and Landsat8 optical satellite images were preferred in order to determine its effectiveness and compare. Before the classification of the images, the geometric and radiometric corrections of the satellite images were made, and then the classification operations on each satellite image were carried out on a pixel and object basis, with and without control. By obtaining Level 6 (Thematic Map) for Göktürk-1 Satellite, Classified data with increased Location Accuracy was obtained. As a result of the classification process, data sets obtained from 3 different satellite images were compared with each other and accuracy analyzes were performed. The performance of Göktürk-1 satellite compared to other satellite images was evaluated. Along with these analyzes, NDVI (Vegetation Cover Index) analysis of the same region was also performed.