Portekiz basınından A Capital gazetesine göre Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı cepheleri: Çanakkale, Sina-Filistin ve Irak
Ottoman front in the First World War from portugal press to A Capital newspaper: Gallipoli, Sinai-Palestine and Iraq
  1. Tez No: 642864
  2. Yazar: YUSUF TOMURCUKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KARBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Portekiz Devleti'nde Habsburg Hanedanlığının sona ermesi ve yönetimin Bragança Hanedanlığı'ndan IV. João'ya geçmesi aynı zamanda Portekiz'deki değişiminde başlangıcı olmuştur. IV. João halkı yanına çekmek ve hükümdarlığını sağlamlaştırmak için ilk resmî gazete olan“A Gazeta da Restauração”nu 1 Aralık 1640'ta yayınlamıştır. İlerleyen yıllarda ise birçok farklı gazete bu akımı takip ederek yazılı basın kültürünün Portekiz'de gelişmesine ve yerleşmesine katkı sağlamıştır. Manuel Guimarães tarafından 1 Temmuz 1910'da ilk baskısı çıkan A Capital gazetesi de bu akımın takipçilerinden birisi olmuştur. A Capital gazetesi kuruluşundan itibaren kendi amaçlarının cumhuriyet sistemine dayalı bir yönetim anlayışı olduğunu söylemiştir. Kuruluş yıllarından itibaren sürekli olarak bu ideolojiyi halk arasında yayabilmek için çaba göstermişlerdir. A Capital gazetesi, I. Dünya Savaşı yılları boyunca okuyucuyu bilgilendirmek için büyük çaba sarf etmiş ve savaşın gerçekleştiği tüm cephelerle ilgili bilgileri aktarmaya çalışmıştır. Osmanlı Devleti'nin yer aldığı Çanakkale, Sina-Filistin ve Irak Cephelerine ise gerekli önemi ve özeni göstererek bu cephelerle ilgili birçok habere yer vermiştir. Bu haberleri aktarırken cephelerden gelen ana kaynaklara, yapılan röportajlara ve durum değerlendirmelerine sık sık başvurmuştur. Bu tezin hazırlanmasındaki amaç savaşın gerçekleştiği yıllarda Osmanlı Devleti'nin Cephelerdeki durumunu farklı bir bakış açısından görmek ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The demise of the Habsburg Dynasty and the transfer of power from the Braganza Dynasty to João IV launched a broader change in Portugal. João IV published“A Gazeta da Restauração”, the first offical newspaper in Portugal, on December 1, 1640 to both gain the people's support and reinforce his rule. Having followed this trend in the following years, various newspapers contributed to the establishment and development of a printed press culture in Portugal. A Capital, the first issue of which was published by Manuel Guimarães on July 1, 1910, too became a follower trend. A Capital, from its establishment onwards, described its aim as a regime based on republican system. Furthermore, it continuously struggled to spread this ideology among the people from its first years. A Capital put great efforts to inform the reader through the World War I years and tried to provide information from all the fronts where the war was fought. Besides, it gave the necessary importance and attention to the Gallipoli, Sinai-Palestine and Iraq fronts the Ottoman State engaged in and reported many news from these fronts. In doing so, it frequently referred to the main sources, interviews and evaluations of the current situation. This thesis aims to view the Ottoman State's situation on the fronts during the war years from a different prespective and come up with novel interpretations.