Avrupa Topluluğuna üye ülkelerin ekonomik gelişmişliklerine göre sınıflandırılması
Classifying of common market countries according the economic development of them
  1. Tez No: 3359
  2. Yazar: İLHAMİ SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
-iv- AVKCJPA TOPLULU?UNA ÜYE ÜLKELERİN EKONOMİK GELİŞMİŞLİKLERİNE GÖRE SINIFLANDIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) 1 İh ami SÎPAHİO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ "AAralık, -1987 ÖZET Bu araştırma Ortak Pazar Ülkelerinin ekonomik geliş mişliklerini ortaya koymak için yapı İmiş tır. Sonuçta eko nomik gelişmişlik yönünden benzerlik gösteren ülkeler g ruplandırılarak sınıflandırılmışlardır. Araştırma faktör analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bütün çözümlemelerde temel bileşenler yöntemi uygulanmıştır. 1979, 80, 81, 82, 83 yıllarına ait ortalama verilerden yararlanarak birin ci çözüm yapılmıştır. Sadece 1983 yılma ait verilerden yararlanarak da 2. çözüm yapılmıştır. Bu iki çözümün or tak sonucunda ülkeler şu şekilde sınıflandırılmışlardır, a) Belçika, Denimarka, F.Almanya, Fransa, Hollanda, -İngil tere b) -İrlanda, ltalya:: f İspanya;.c) Yunanistan,' Portekiz', Türkiye; d) Lüksemburg.
Özet (Çeviri)
-V-T- CLASSIFYING OF COMMON MARKET COUNTRIES ACCORDING THE ECONOMIC DEVELOPMENT OF THEM (M.Sc. Thesis) tlhami "SÎPAHÎO?LU GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December, 19 87 ABSTRACT This research was done for showing the economic de velopment of Commen Market Countries. In result, there exist similarities between some countries with respect to economic development. These countries were grouped and then they were categorized; The research was done wtih factor analysis. The method of principal components was applied by us in all solutions; We used average data of 1979, 80, 81, 82, 83 for doing, the first solution. After that we used average data of 1983 for doing the second solution. We found common result from both of the solutions. And then the countries were classified with respect to the common result; a) Belgique, Danmark, BR Deutschland, France, Nederland, United Kingdom; b) Ireland, Italy? Espana ; c) Greece,. Portugal; Turkey; Ö) Luxembourg.