Sosyal medya ve küreselleşme ilişkisinin ekonomi politik bağlamda incelenmesi
A research on the relation between social media and globalization in political economy context
  1. Tez No: 642887
  2. Yazar: BURCU BİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARTUN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
20. yüzyılın başından itibaren gelişmeye başlayan iletişim teknolojileri zamanmekân kavramlarını ortadan kaldırması, bilgiye erişimi kolaylaştırması vb. nedenlerle her geçen gün yeni değişikliklere sebep olmaktadır. İçinde yaşadığımız çağ, ''Enformasyon Çağı'' olarak adlandırılmaktadır. Yeni iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, özellikle 1990'larda küreselleşmeyle paralel olarak hız kazanmıştır. Önce internetin yaygınlaşması, daha sonra da ''kullanıcı odaklı'' Web 2.0 teknolojisinin günlük hayata geçmesiyle birlikte siyasi, ekonomik ve kültürel olarak pek çok dönüşüm gerçekleşmiştir. Siyasal açıdan yeni iletişim ortamları özellikle de sosyal medya hem siyasileri hem de seçmenleri yeni davranış şekillerine yönlendirmiştir. Seçmenler, artık siyasilere daha kolay ulaşabilmektedir. Aynı şekilde, sosyal medyadaki milyonları bulan takipçi sayılarına bakıldığında siyasilerin bu kadar insanı meydanlarda toplaması söz konusu değildir; bu ancak sanal olarak mümkündür. Ekonomik açıdan ''oyun emeği'', ''maddi olmayan emek'', ''prosumer''(üreten-tüketici) gibi kavramlar gündeme gelmiştir. Aydınlanma felsefesiyle yeni anlamlar kazanan bilgi, zamanla kapitalist süreçlere eklemlenerek dönüşüme uğramış, burjuva toplumunun öznesi olan modern insan da bu dönüşüm neticesinde nesne konumunu almıştır. Enformasyon teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte gözetim de hayatın her alanına nüfuz etmeye başlamıştır. Üyeliğin bedava olduğu sosyal ağlarda para ile satın alınan şey, kullanıcının kendisidir. Gözetlenmek ''korkulan bir durum'' olmaktan yavaş yavaş çıkmıştır. Kamusal alan ve özel alanın belirsizleştiği post-modern çağımızda dinlenmeye ve eğlenmeye ayrılan serbest zamanın kendisi de sosyal medya ağları aracılığıyla ekonomik sürecin önemli bir parçası haline gelmiştir. Küresel çapta bilginin üretim faktörlerine dahil olduğu ''Yeni Ekonomi'' anlayışı benimsenmiştir. Sosyal medya şirketleri de yeni ekonominin bir kolu olan ağ ekonomisi bünyesinde yer alırlar. Bugün, dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan sosyal medya şirketleri, bütün diğer şirketler gibi büyüme hedefleri içerisinde olan, kâr maksimizasyonu ile hareket eden ve bu amaçla kullanıcı emeği ve bilgilerini kullanan şirketlerdir. Bu çalışmanın ilk bölümü, kuramsal çerçeveye ayrılmış olup, bu kapsamda küreselleşme, iletişimin küreselleşmesi ve ekonomi politik kuramı açıklanmıştır. İkinci bölümde, sosyal medya ağlarının gelişimi ekonomi politik kurama dayalı olarak tarihsel bağlamda ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, sosyal medya ve küreselleşme ilişkisi eleştirel ekonomi-politik bağlamda incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken sosyal medya şirketlerinin büyüme hedefleri, bu hedeflere ulaşmak için izledikleri yollar ve kullanıcıların emekleri göz önünde bulundurulmuştur. Tezin amacı, zaman ve mekân kavramlarının önemini kaybettiği sanal ve gerçeğin bütünleştiği günümüzde, hayatımızın önemli ve ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medyanın küresel ekonomi açısından ne ifade ettiğinin ve sosyal ağların küresel çaptaki yaygınlığının ekonomik temellerinin ortaya çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Communication Technologies, which have been developing since the beginnig of the 20th century, eliminate time-space concepts and facilitate access to information for new reasons every day. The era we live in is called the ''Information Age''. Developments in new communication technologies accelerated in parallel with globalization especially in the 1990s. First, the spread of the Internet, then ''useroriented'' with the introduction of Web 2.0 technology, many political, economic and cultural transformation have taken place. Politically new commmunication environments, especially social media, have directed both politicans and electors to new forms of behavior. Voters can now reach politicans more easily. Likewise, when we look at the number of millions of followers in social media, it is not possible for politians to gather such people in the squares; this is only possible virtually. Economically, cocepts such as ''play labor'', ''immaterial labor'', ''prosumer'' have come up. Knowledge, which gained new meanings with the philosophy of enlightenment, was transformed by adding to the capitalist processes in time and the modern person, the subject of bourgeois society, became the object of this transformation. With the development of information technologies, surveillance has started to penetrate all areas of life. In social media networks where membership is free, what is purchased with money is the user yourselves. Being watced slowly ceases to be a feared stuation. In our post-modern era, when public space and private space become uncertain, the free time devoted to resting and enjoying itself has become an important part of the economic process though social networks. The concept of ''New Economy'', in which knomledge is included in production factors, has been adopted on global scale. Social media companies are also part of the network economy, a branch of the new economy. Today, social media companies, which are among the biggest companies in the World, are like other companies that have growth targets and use user labor and knowledge fort his purpose. The first part of this study is devoted to theoretical issues, in this context, globalization, globalization of communication and political economy theory are explained. In the second part, the development social media nertworks is discussed with historical processes based on political economy theory. In the third part, the relation between social media and globalization is examined from a critical political economy perspective. While doing this review, the growth targets of social media companies, the methods they followed to achieve these goals and the labors of the users were taken into consideration. The aim of the thesis is to reveal the economic fundamentals of what social media means in terms of global economy and the prevalence of social networks in the global scale, which has become an important and inseparable part of our lives in today's world where the concepts of time and space have lost their importance.