Okul yöneticilerinin teknolojik liderliğinin, okulun etkililiğine ve akademik başarısına etkisi
The impact of school administrator's technological leadership on effectiveness and academic success of school
  1. Tez No: 643007
  2. Yazar: FARUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojinin sürekli gelişmesi birçok alanı etkilemiştir ve etkilemeye devam etmektedir. Sanayi, üretim, alışveriş gibi birçok alanda aktif olarak kullanılan teknoloji eğitim alanında oldukça önemli bir noktaya gelmiştir Eğitim öğretim sürecinde teknolojini kullanılması eski uygulamalara göre ders sürecinde öğrenciyi daha aktif kılmakta ve okul etkinliklerini daha ön plana çıkarmaktadır. Teknolojinin devamlı gelişmesi ve eğitim kurumlarına entegre edilmesi, öğretmenleri teknolojiyi kullanmaya teşvik etmekte, okul ortamında imkânlar sağlamakta bazı zorluklar çıkmasına da sebep olmaktadır. Bu zorlukları aşmanın yolu eğitim yöneticilerinin teknolojik liderliklerinin geliştirilmesi olarak görülmüştür. Tüm bunlar göz önüne alınarak, bu çalışma ile okul yöneticilerinin teknolojik liderliğinin, okulun etkililiğine ve akademik başarısına etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada yöntem olarak genel tarama metodu kullanılarak nicel bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019 yılında Konya ilinde görev yapmakta olan 15.335 öğretmen oluşturmaktadır (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü). Araştırmanın örneklemi ise Konya ilinin Merkez ilçelerinde yer alan okullarda çalışan toplam 400 öğretmen ve okul yöneticisi oluşturmaktadır. Katılımcılar rastgele kümeleme örnekleme yolu ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Şimşek (2016) tarafından geliştirilen“Eğitim Teknolojileri standartlarına öz-yeterlilik”ölçeği ve Şişman (1996) tarafından geliştirilen“Okul Etkililiği Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin demografik verilerine ilişkin bilgiler ise kişisel bilgi formu ile elde edilmiştir. Çalışmada katılımcıların demografik göstericilerinin frekans, yüzde dağılımları ve araştırmanın alt problemleriyle ilgili olarak ; bağımsız örneklem t-test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey testi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelâsyon Katsayısı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında ise teknolojk liderlik becerileri ile okulun etkililiği arasında ilişki bulunmuştur. Okul etkililiği öğretmen ve yöneticilerin yaşlarına, medeni durumlarına, kıdemlerine, okulda ki çalışma yıllarına, okulda ki görevlerine ve okulun fiziki şartlarından memnıuniyetlik durumlarına göre değişmektedir. Teknolojik liderlik ile okulun akademin başarısı arasında ilişki bulunanamıştır.
Özet (Çeviri)
The growing of technology has affected and continues to affect many fields since its inception. Technology, which is actively used in many fields such as industry, production and trade, has played a major role in education. The usage of technology in the educational process makes the students more active participants in the learning and gives great prominence to school activities. The continuous development of technology has led to difficulties in integrating education institutions, encouraging teachers to use them and providing opportunities in the school environment. Technology integration in education provides better educational opportunities in the schools in spite of some difficulties. It is provided that the education administrators will improve the technological leadership to overcome problems. Considering all these aspects, this study aimed to investigate the impact of technological leadership to school principals on the school effectiveness and academic success. In this study, a quantitative study was performed by using general screening method as a method. The population of the research consists of 15.335 teachers working in Konya in 2019 (Konya Provincial Directorate of National Education).The sample of the study consists of a total of 400 teachers and school administrators working in schools located in the central districts of Konya. The participants were selected through the simple random sampling. As the data collection tool,“Education technology standards self-efficacy”scale developed by Şimşek (2016) and“School Effectiveness”scale developed by Şişman (1996) were used. The knowledge on the demographic data of the teachers was obtained through a personal information form. In the study, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey test and Pearson Product-Moment Correlation Coefficient were used to analyse t-test in relation to the frequency, percentage distributions and sub-problems of the demographic indicators of the participants. According to the research findings, it stated that there is a significant relationship between the technological leadership skills and school effectiveness. The School effectiveness varies by the age, marital status, seniority of the teachers and administrators, the working year and their duties in the school and the physical conditions of the school. There was no relationship between technological leadership and the success of the school academy.