Evli bireylerde yaşam doyum düzeyinin cinsiyet faktörüne ve evlilik süresine göre yordanması Çorum örneği
Prediction of life satisfaction in married individuals according to gender factor and duration of marriage Çorum example
- Tez No: 643168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENGÜL KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan çalışmada evli bireylerin, cinsiyet faktörü ve evlilikte geçen sürenin, bireylerin yaşam doyum düzeylerine anlamlı bir etki yaratıp yaratmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, 2020 yılı Mart ayında Çorum ilinde bulunan evli kadın ve erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi çeşitli bağlantılarla tesadüfi belirlenen bireylere ölçeklerin elden dağıtılarak gönüllülük esasına dayalı olarak ulaştırılması ile oluşturulmuştur. Örneklem 20-55 yaş arası 160 kadın ve 80 erkekten oluşmaktadır. Katılımcılara 13 maddeden oluşan Demografik Form ve 7 ölçekli 5 maddeden oluşan Diener Yaşam Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri,“Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı”kullanılarak yapılmıştır.“(Statistical Program for Social Sciences SPSS 25.0)”Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız değişken testi olan T-Testi kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında parametrik çoklu grup arasındaki farkın analizinde de“ANOVA Testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine whether married individuals, sex factor and time spent in marriage have a significant effect on the life satisfaction levels of individuals. The universe of the research consists of married women and men in Çorum province in March 2020. The sample of the study was formed by distributing the scales by hand to the individuals determined randomly through various connections, on a voluntary basis. The sample consists of 160 women and 80 men aged 20-55. Demographic Form consisting of 13 items and Diener Life Satisfaction Scale consisting of 5 items with 7 scales were applied to the participants. Statistical analysis of the data obtained was made using the Statistical Package Program for Social Sciences. (Statistical Program for Social Sciences SPSS 25.0) T-Test, two independent variable tests, was used to compare quantitative data. ANOVA Test was used to analyze the difference between the parametric multiple groups in the comparison of quantitative data.