Özofagus kanseri nedeniyle özefajektomi uygulanan hastalardaki komplikasyon ve mortalite nedenlerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of causes of complications and mortality in patients undergoing oesophagectomy due to esophageal cancer
  1. Tez No: 643186
  2. Yazar: MEVLÜT HARUN AĞCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORÇUN YALAV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Özofagus kanseri en yaygın kanserler arasında sekizinci, kansere bağlı ölümler arasında altıncı sıradadır. Özefajektomi bu hastalığın tedavisinde yüksek morbidite oranlarına rağmen halen en önemli yeri teşkil etmektedir. Cerrahi sonrası oluşacak komplikasyonları predikte edebilmek morbiditenin azalmasında en önemli etken olabilmektedir. Bu çalışmada Özofagus kanseri nedeniyle özefajektomi uygulanan hastalardaki komplikasyon ve mortalite nedenlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, Çukurova Ünivesitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde 01 Ocak 2011 - 01 Ocak 2020 tarihleri arasında özafagus adenokanser veya skuamöz hücreli kanser tanısı ile özefajektomi uygulanan 34 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Postoperatif komplikasyonlar clavien dindo sınıflamasına göre belirlendi. Hastalar iki gruba ayrıldı.(Grup 1 clavien dindo
Özet (Çeviri)
Purpose: Esophageal cancer ranks eighth among the most common cancers and sixth among cancer-related deaths. Esophagectomy still constitutes the most important place in the treatment of this disease, despite its high morbidity rates. Being able to predict postoperative complications may be the most important factor in reducing morbidity. In this study, it has been aimed to analyze the causes of complications and mortality in patients who underwent esophagectomy due to esophageal cancer. Material and Method: In this study, files of 34 patients who underwent esophagectomy with the diagnosis of esophageal adenocarcinoma or squamous cell cancer in the General Surgery Clinic of Çukurova University Faculty of Medicine between January 01, 2011 and January 01, 2020 are retrospectively analyzed. Postoperative complications were determined according to clavien dindo classification. The patients were divided into two groups. (Group 1 clavien dindo