Oryantiring sporu ile uğraşan lisanslı sporcuların zaman yönetimi algıları ve karar verme becerileri arasındaki ilişki
Relationship between time management perceptions and decision making skills of licensed athletes engaging in orienteering sports
- Tez No: 643185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı oryantiring sporu ile uğraşan lisanslı sporcuların zaman yönetimi algıları ile karar verme becerileri arasındaki ilişkilerin ortaya konarak incelenmesidir. Araştırmaya, 500 lisanslı Oryantiring sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların zaman yönetimi algılarının analizi amacıyla“Zaman Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır (Britton ve Tesser, 1991; Alay ve Koçak, 2002) ve sporcuların karar verme becerilerinin analizi amacıyla“Melbourne Karar Verme Ölçeği”nden faydalanılmıştır (Mann, Burnett, Radford ve Ford, 1998; Deniz, 2004). Yapılan istatistiksel analizler sonucunda araştırmaya katılan sporcuların genel zaman yönetimlerinin orta seviyenin üstünde bir değerde olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık belirlenmemiş, yaş, medeni durum, spor yaşı değişkeni ve milli olma durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Sporcuların karar verme becerilerinin istatiksel analizleri incelendiğinde, karar verme süreçlerinde ortalama puanlarının yüksek oldukları tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Yaş, spor yaşı değişkeni ve milli olma durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Sporcuların zaman yönetimi algıları ve karar verme becerileri arasındaki ilişkinin büyük bir kısmında negatif yön ve zayıf (düşük) ilişkiler bulunmuştur. Bu nedenle zaman yönetimi algıları ile karar verme becerileri arasında etkileşim olmakla birlikte bu etkinin, algı ve becerilerin birbirleri ile ileri düzeyde bir ilişki içerisinde olmadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between Time Management Perceptions and Decision Making Skills in orienteering athletes regarding demographic characteristics. 500 licensed Orienteering athletes voluntarily participated in the study. In order to analyze the time management perceptions of the athletes, the“Time Management Scale”, which was created by Britton and Tesser (1991) and adapted by Alay and Koçak (2002), was used. In order to analyze the decision-making skills of orienteering athletes,“Melbourne Decision Making Scale”which was developed by Mann and others (1998) and adapted to Turkish by Deniz (2004) was used. Analysis showed the general time management of the athletes was above the middle level. No significant difference was determined according to gender variable, significant differences were determined between age, marital status, sport age variable and nationality. It is determined that their average scores are high in the decision-making processes. There is no significant difference according to the gender. Significant differences were determined between age, sports age variable and nationality. Negative and weak (low) relationships were found in the majority of the relationship between athletes' perceptions of time management and decision making skills. Although there is an interaction between time management perceptions and decision making skills, it is concluded that management perception and decision making skills are not in an advanced relationship with each other.