Hemiplejik hastalarda transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu uygulamasının spastisite üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik ve klinik olarak değerlendirilmesi
Electrophysiological and clinical evaluation of the effects of transcutaneous electrical nerve stimulation on spasticity in hemiplegic patients
- Tez No: 643215
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZGİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
SVO nedeniyle gelişen hemipleji rehabilitasyonunda, hastayı özellikle fiziksel yönden en kısa zamanda maksimal fonksiyonel kapasiyete ulaştırmak ve olabildiğince bağımsız ve üretken bir konuma getirmek amaçlanır. Hemiplejik hastaların çoğunda başlangıçtaki flask dönemden sonra spastisite gelişir. Spastisite hastaların günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede engel teşkil edebilir. Çalışmaya Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma hastanesinde Ocak 2004- Haziran 2004 tarihleri arasında yatarak rehabilitasyon programı almış olan alt ekstremite spastisitesine sahip serebrovasküler olaya bağlı hemipleji gelişen 27 hasta ile normal sağlıklı kişilerden oluşan 24 kişi alınmıştır. Hastaların normal ve hasta taraflarında TENS öncesi ve sonrası elektrofizyolojik parametrelere bakılmıştır. Hastaların plejik taraflarına, kontrol grubunun sağ alt ekstremitelerine tek sefer olmak üzere 30 dakika TENS uygulanmış, TENS sonrası 10. dakikada tekrar elektrofizyolojik parametreler değerlendirilmiştir. Hastalarda normal ve sağlam taraf arasındaki elektrofizyolojik parametreler (H max amplitüd, H max latans, H/M max amp oranı, H slop ve H slop/M slop oranları), hasta ve kontrol grubunda TENS öncesi ve TENS sonrası elektrofizyolojik parametreler karşılaştırılmıştır. Hastaların klinik spastisiteleri tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında, Ashworth skalası, yürüyüş hızları ve Brunnstrom motor fonksiyon ölçümleri ile değerlendirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır: 1- Hasta grubunda alt ekstremite spastisitesinin Ashworth skalasına göre değerlendirilmesinde; TENS öncesi değerleri açısından, TENS sonrası spastisite değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı azalma görülmüştür (p0,05). 3- Hasta grubunda hastaların 14'ü destekli veya bağımsız olarak yürüyebiliyor, 13'ü yürüyemiyordu. Yürüyebilen her hastanın TENS öncesi ve sonrası yürüyüş hızları arasındaki değerlendirmede, TENS sonrası hastaların 11'inde yürüyüş hızında artma, 3'ünde ise yürüyüş hızlarında azalma tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of rehabilitation in hemiplegia that develops due to CVE is to bring the patient to the maximal functional capacity in the shortest time, especially physically, and to bring him/her to an independent and productive position as much as possible. Majority of hemiplegic patients develop spasticity following acute flask stage. Spasticity can be an obstacle for the patient to perform daily life activities. A total of 27 patients who developed hemiplegia due to cerebrovascular events and received the inpatient rehabilitation program in Ankara Physical Therapy and Rehabilitation Training & Research Hospital between January 2004 and June 22004, and 24 normal healthy individuals were included in the study. Electrophysiological parameters were studied before and after TENS at normal and diseased sides of the patients. TENS was applied once on the plegic side of the patients and right lower extremities of the control group for 30 minutes, and electrophysiological parameters were evaluated again 10 minutes after TENS application. Electrophysiologic parameters (Hmax amplitude, Hmax latency, H/M max amp ratio and H slope/M slope ratio) were compared between the normal and diseased sides of the patients and before and after TENS in both the patient and control groups. Clinical spasticity of the patients was evaluated before and after treatment with Ashworth scale, walking speed, and Brunnstrom motor function measurements and the results were compared: 1.