Development of small molecule and CRISPR based approaches in endothelial cell growth
Endotel hücre büyümesinde küçük molekül ve CRISPR temelli yaklaşımların geliştirilmesi
- Tez No: 643221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik, Bioengineering, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Endotel hücreleri, vasküler sistemin temel bileşenleridir ve kanser, vasküler hastalıklar ve ateroskleroz, hipertansiyon, diyabet, periferik ve kardiyovasküler hastalıklar gibi işlev bozukluğu durumlarında hücre bazlı tedaviler için büyük bir aday haline gelmiştir. Bu sorunları çözmek için ex vivo çoğaltılmış endotel hücreleri ile doku mühendisliği yapılmış damarların geliştirilmesi, antianjiyojenik terapötik moleküllerin geliştirilmesi ve yeni yaklaşımlarla gen tedavileri içeren yeni terapötik yaklaşımlar vardır. Doku mühendisliği yapılmış damarların geliştirilmesi, vasküler oluşturan hücrelerin çoğalmasını hızlandırmak için yüksek hücre sayısı gereksinimi nedeniyle sınırlıdır. Küçük molekülleri taradık ve CASIN ve AMD3100'ün endotel genişlemesini artırdığını, tüp oluşumunu indüklediğini, hücre göçünü artırdığını ve anahtar endotelyal marker genlerini arttırdığını bulduk. Antianjiyojenik terapötik moleküllerin geliştirilmesi durumunda, taranan moleküllerden olan SC1'nin, endotel büyümesini inhibe etmek ve tümör büyümesi üzerindeki antianjiyojenik etkisinden dolayı endotel hücrelerinin anjiyogenezini önlemek için kullanılabileceğini varsaydık. SC1'nin endotelyal proliferasyonu azalttığını, tüp oluşumunu önlediğini, apoptozu artırdığını ve apoptozla ilişkili anahtar genleri arttırdığını gösterdik. Gen terapisi durumunda, yeni bir yaklaşım olarak CRISPR / Cas9 sisteminin, viral bazlı endotel disfonksiyonlarını önlemek için insan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonunda olduğu gibi endotel ile ilgili çeşitli hastalıkların tedavisi için bir platform sağlamak için kullanılabileceğini varsaydık. Endonükleaz testine dayalı olarak temel ve başarılı bir transfeksiyon sistemi ve CCR5'in hedef mutajenezini gösterdik. Bu bulgular, endotelyal ilişkili hastalıkların farklı yaklaşımlar perspektifinden çözülebileceğini göstermektedir. Endotelin büyüme inhibisyonu çalışması, tümör mikro ortamlarında yapılan klinik çalışmalarda SC1 tedavisinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. AMD3100 ve CASIN tedavisi, endotelyal hücrelerin yüksek hücre sayısı gereksinimlerini karşılamak ve ex vivo yeni kan damarlarını iyileştirmek için kullanılabilir. Genetik veya enfeksiyon kaynaklı endotel hastalıkları, CCR5 hedeflemesi şeklinde endotel için CRISPR / Cas9 tabanlı gen terapisinde tanımlanan platform ile çözülebilir.
Özet (Çeviri)
Endothelial cells are an essential component of the vascular system and became a great candidate for cell-based therapies in the manner of cancer, vascular diseases, and dysfunction as atherosclerosis, hypertension, diabetes, peripheral and cardiovascular diseases. There are novel therapeutic approaches to solve these conditions which involve the development of tissue-engineered veins with ex vivo expanded endothelial cells, development of antiangiogenic therapeutic molecules, and gene therapies with novel approaches. The development of tissue-engineered veins is limited due to the high cell number requirement to accelerate the expansion of vascular forming cells. We have screened small molecules and found that CASIN and AMD3100 increase endothelial expansion, induce tube formation, increase cell migration, and upregulate key endothelial marker genes. In the manner of the development of antiangiogenic therapeutic molecules, we hypothesized that SC1 from screened molecules could be used to inhibit endothelial growth and prevent angiogenesis of endothelial cells due to its antiangiogenic effect on tumor growth. We have demonstrated that SC1 decrease endothelial proliferation, prevent tube formation, increase apoptosis, and upregulate key apoptosis-related genes. In the manner of gene therapy, we hypothesized that CRISPR/Cas9 system could be used to provide a platform for the treatment of various diseases related to endothelial as human immunodeficiency virus (HIV) infection. We have indicated a basic and successful transfection system and on target mutagenesis of CCR5 based on the endonuclease assay. These findings suggest that endothelial related diseases could be solved from the perspective of different approaches. Growth inhibition study of endothelial contributes to the understanding of SC1 treatment in clinical studies in tumor microenvironments. AMD3100 and CASIN treatment can be used to handle high cell number requirements of endothelial cells and to improve new blood vessels ex vivo. Endothelial diseases originated genetically or by infection could be solved with the platform as defined in CRISPR/Cas9 based gene therapy for endothelial in the manner of CCR5 targeting.