'Sakin şehir' olmanın kentsel yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin kent sakinlerinin algıları bağlamında incelenmesi: Akyaka örneği
An analysis of the effects of being a cittaslow on the urban life quality in the context of urban residents' perceotions
  1. Tez No: 643273
  2. Yazar: FATMA SEREN ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BANU SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küreselleşmenin beraberinde getirdiği tektipleşmeye karşı olarak 1999 yılında İtalya'da ortaya çıkan sakin şehir (Cittaslow) hareketi dünya genelinde kabul görmüş bir kent ağıdır. Sakin şehir hareketine ülkemiz de 2009 yılında Seferihisar'ın üyeliği ile ilk katılımını göstermiştir. Birliğe üye sayımız yıllar içinde artmaktadır. Birliğe en son 24 Nisan 2020'de Güdül/Ankara katılmış ve böylece üye sayımız 18 olmuştur. Hareketin kriterleri incelendiğinde kentsel yaşam kalitesi ile örtüşen amaçları hedeflemekte olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı da sakin şehir hareketinin kentsel yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin ikinci sakin şehrimiz olan Akyaka'da kent sakinleri bağlamında incelenmesidir. Çalışmada dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kentsel yaşam kalitesinin anlamı ve içeriği hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde sakin şehir hareketinin ortaya çıkışı ve gelişiminden söz edilerek üyelik için gerekli kriterlerden ve nasıl başvurulacağından söz edilmiştir. Ayrıca dünyadan ve ülkemizden bazı sakin şehir örnekleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise sakin şehrin kentsel yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinden söz edilmiştir. Kentsel yaşam kalitesinin ölçümü konusunda temel alınacak konu başlıklarına ve konuyla ilgili yapılan diğer çalışmalara da bu başlık altında yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise öncelikle alan araştırmasının yapıldığı Akyaka hakkında bilgi verilmiş ardından 2020 yılının Şubat ayında 18 yaş üstü 117 kişi ile gerçekleştirilen alan araştırmasının sonuçlarına ve yorumlanmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Cittaslow movement, which emerged in Italy in 1999 against the uniformity brought about by globalization, is a globally accepted city network. Our country also showed its first participation in the calm city movement with the membership of Seferihisar in 2009. The number of our members to the Union has been increasing over the years. Güdül / Ankara joined the union on April 24, 2020 and thus the number of our members was 18. When the criteria of the movement are examined, it is seen that it targets goals that coincide with the quality of urban life. The main purpose of this study is to examine the effects of the calm city movement on the quality of urban life in the context of urban residents in our second tranquil city, Akyaka. The study consists of four main sections. In the first part, information is given about the meaning and content of urban life quality. In the second part, the emergence and development of the calm city movement was mentioned, and the necessary criteria for membership and how to apply. In addition, some examples of quiet cities from around the world and our country are given. In the third part, the effects of the calm city on the urban life quality are mentioned. The topics to be taken as a basis in the measurement of urban life quality and other studies on the subject are also included under this heading. In the fourth and last part, firstly, information about Akyaka, where the field research was conducted, was given and then the results and interpretation of the field study conducted with 117 people over the age of 18 in February 2020 were included.