World Trade Organization reformation and Turkey
Dünya Ticaret Örgütü reformu ve Türkiye
  1. Tez No: 643295
  2. Yazar: AYKUT AYDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
DTÖ, küresel ticaret kurallarıyla ilgilenen tek uluslararası kuruluş olduğundan çok önemli bir uluslararası örgüttür. DTÖ anlaşmaları tarım, telekomünikasyon, kamu alımları, tekstil ve giyim, fikri mülkiyet hakları, endüstriyel standartlar ve ürün güvenliği, bankacılık ve çok daha fazlasını kapsayan yasal metinlerdir. Bu yüzden, bu tez için çalışma alanını sınırlandırmak amacıyla, tez konusu olarak“DTÖ Reformu ve Türkiye”belirlenmiştir ve bu konu gerçekçi ve liberal Uluslararası İlişkiler teorileri ile anlaşılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasında bütünlüğün sağlanabilmesi ve konuların daha iyi anlaşılabilmesi için bu çalışmada sırasıyla 'DTÖ', 'DTÖ Reformu' ve 'DTÖ Reformu ve Türkiye' olmak üzere üç ana başlık incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The WTO is very crucial international organization since it is the only international organization dealing with the global rules of trade. The WTO agreements are legal texts covering agriculture, telecommunications, government purchases, textiles and clothing, intellectual property rights, industrial standards and product safety, banking, and much more. Therefore, 'WTO Reformation and Turkey' are determined as thesis topic in order to limit the working area for this thesis study, and this topic is tried to understood and explained with realist and liberal theories of International Relations. In order to ensure the integrity of the subject and to comprehend the topic better, three main titles, 'WTO', 'WTO Reformation' and 'WTO Reformation and Turkey', are examined in the thesis.