Grieving for the 'ghost' of an unknown sibling: An interpretative phenomenological analysis of the transmission of trauma across generations
Tanınmayan bir kardeşin hayaleti için tutulan yas: Travmanın kuşaklararası aktarımının yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesi
- Tez No: 643294
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Travmanın kuşaklararası aktarımı, bir kuşakta yaşanan travmanın sonraki kuşaklara aktarılabileceğine işaret eden psikolojik bir olgudur. Travmatik kayıp ve çözülmemiş yas, bu aktarımın mekanizmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çocuk kaybının ardından beliren yas makul bir zamanda tamamlanamayacağı gibi, kaybı yaşayan ebeveynleri diğer çocukların doğumundan sonra da etkilemeye devam edebilir. Bu çalışmanın amacı, ilk çocuklarını kaybetmiş ebeveynlerin, kayıptan sonra doğmuş yetişkin çocuklarına bu kaybı nasıl aktardıklarını ve bu çocukların kaybı nasıl deneyimlediklerini incelemektir. Yas sürecinin öznelliği nedeniyle, genelleştirilmiş formüller yasın kuşaklararası etkisine dair sürecin anlaşılmasında işlevsel olmayabilir. Bu nedenle, çalışmada nitel bir araştırma yaklaşımı olan Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (IPA) kullanılmıştır. Yaşları 22 ile 34 arasında değişen altı katılımcının yarısı erkek, diğer yarısı ise kadındır. Çalışmanın verisi, yarı yapılandırılmış, birebir ve derinlemesine görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve IPA ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre altı tema oluşturulmuştur: (1) toz pembe çocukluğun karanlık yüzünü hatırlamak, (2) kayba atfedilen algılanan ebeveynlik özelliği: telafi edici ebeveynlik, (3) evdeki hayalet, (4) hayattaki çocuğun kayba dair duyguları: öfke ve gölgedeki suçluluk, (5) ailenin geçmişinden aktarılan bir miras olarak sorumluluklar ve (6) hayattaki çocuğun karşılanmamış ihtiyaçları ve kayıp abinin yerine getirmediği görevler. Tüm temalar birlikte değerlendirildiğinde bu çalışma, ebeveynleri ilk çocuklarını kaybetmiş yetişkinlerin, ebeveynlerinin çözümlenmemiş yasını ailedeki sessizliğin, yükün ve eksiğin aktarımı ile deneyimlediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Transgenerational trauma is a psychological term asserting that trauma can be transferred across generations. Traumatic loss and grief have important roles in the mechanism of transgenerational trauma. The grief after a child loss may not be resolved in a reasonable time and may continue to affect parents after the birth of other children. The current study aimed to examine the transgenerational transmission of grief in adult children, whose parents lost their first child. This study also focused on the personal experiences of them. Due to the subjectivity of grief, generalized formulations may not be useful in understanding the transgenerational grief. Therefore, Interpretative Phenomenological Analysis (IPA), a qualitative research approach, was utilized in this study. The participants were three males and three females aged between 22 to 34. Data were collected through semi-structured, in-depth, and one-on-one interviews, and analyzed through IPA. According to the results of the analysis, six themes were constructed: (1) remembering the dark side of a rosy childhood, (2) perceived parenting quality attributed to the loss: compensatory parenting, (3) the ghost in the home, (4) alive child's emotions related to the loss: anger and guilt in the shadow, (5) responsibilities as the heritage from the past of the family, and (6) the unmet needs of the alive child and the unfulfilled duties of the lost brother. Considering all themes together, this study showed that adult children experienced their parents' unresolved grief through the transmission of silence, burden, and lack in the family.