Dini epistemolojide akıl eleştirisi: Soren Kierkegaard örneği
In religious epistemology reason criticism: The example of Soren Kierkegaard
  1. Tez No: 643360
  2. Yazar: AHMET ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı, din felsefesinin problem alanlarından biri olan dini epistemoloji problemini incelemek ve Soren Kierkegaard özelinde problemi tartışmaktır. Soren Kierkegaard Aydınlanma düşüncesinin getirmiş olduğu nesnelliği eleştirip öznelliğin önemine dikkat çekerek varoluşçu felsefeyi kurmuş ve kendinden sonra gelen filozofları bu anlamda etkilemiştir. Çalışmamız, giriş bölümü ve ayrıca üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; çalışmamızın temel problemi, alt problemleri, amacı, konusu, önemi, araştırmaya temel olan tanımlara ve Kierkegaard'ın hayatı ile eserlerine yer verilmiştir. Birinci bölümde; dini epistemolojinin anahtar kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde; rasyonellik iddiası ve modern batı düşüncesi ve dini epistemolojide tarihsel yaklaşımlar incelenmiştir. Dönemin bazı filozoflarının görüşlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Kierkegaard'ın kilise eleştirisi ve akıl eleştirisi incelenmiştir. Kierkegaard'ın akıl eleştirisi Hegel'e yapmış olduğu eleştiriler ile öznellik- nesnellik problemi üzerinden ele alınmış; Korku ve Titreme kitabının konusunu oluşturan kurban ritüeli dini epistemoloji bağlamında tartışılmıştır. Sonuç bölümünde dini epistemoloji probleminin günümüzde de geçerli bir problem olduğu sonucuna ulaşılmış ve Soren Kierkegaard'ın düşünceleri ve eleştirileri etraflıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the problem of religious epistemology, which is one of the problem areas of philosophy of religion, and to discuss the problem of Soren Kierkegaard. Soren Kierkegaard established the existentialist philosophy by criticizing the objectivity brought by the idea of enlightenment and drawing attention to the importance of subjectivity and influenced philosophers who came after him in this sense. Our study consists of an introduction and also three main sections. In the introduction part; The main problem of our study, its sub-problems, its purpose, subject, importance, definitions that are the basis of the research and the life and works of Kierkegaard are included. The first one; Key concepts of religious epistemology are discussed. In the second part; The claim of rationality and modern western thought and historical approaches in religious epistemology have been explored. The views of some philosophers of the period were included. In the third part; Kierkegaard's criticism of the church and reasoning have been studied. Kierkegaard's criticism of reason has been addressed over the problem of subjectivity-objectivity with his criticisms of Hegel; The sacrifice ritual, which is the subject of the book Fear and Trembling, has been discussed in the context of religious epistemology. In the conclusion section, it was concluded that the problem of religious epistemology is still a problem today and the thoughts and criticisms of Soren Kierkegaard are thoroughly evaluated.