The diffusion of Malcolm X as a political symbol among Turkish Islamists
Türk İslamcıları arasında Malcolm X 'in siyasi bir sembol olarak yayılımı
  1. Tez No: 643422
  2. Yazar: JEFFREY HOWARD BİSHKU-AYKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Uluslararası İlişkiler, Religion, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, Malcolm X'in çağdaş Türk İslamcılığı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Sosyal hareket teorisi çerçevesi icerisinde Türk İslamcı gazete köşe yazarlarının Malcolm X'in imajını ve fikirlerini yorumlama ve yaymada oynadıkları rol incelendi. Literatürdeki ana temaları belirlemek için 1996 ile 2019 yılları arasında üç Türk İslamcı gazetede yayınlanan 242 köşe yazısına söylem analizi uygulandı. Bu çalışma, Malcolm X'in sömürgecilik karşıtı ve pan-İslamcı söyleminin, Türk İslamcılar tarafından siyasi bir sembol olarak benimsenmesine yardımcı olduğunu savunuyor. Dahası, Malcolm X'i siyasi bir sembol olarak benimseyerek, Türk İslamcılarının Siyah milliyetçinin mesajının belirli unsurlarını seçici bir şekilde vurguladıkları sonucuna variyor. Bu çalışma, Malcolm X'in günümüz Türkiye'sinde nasıl anlaşıldığını yakından inceleyerek İngiliz dili Amerikan çalışmaları alanına katkı sağlamaktadır. Ayrıca, Malcolm X'in Türkiye'deki yorumunu bir vaka çalışması olarak analiz ederek sosyal hareket teorisine katkıda bulunur
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the influence of Malcolm X on contemporary Turkish Islamism. It applies a social movement theory framework to understand the role Turkish Islamist newspaper columnists have played in interpreting and spreading Malcolm X's image and ideas. A discourse analysis is applied to 242 columns published in three Turkish Islamist newspapers between 1996 and 2019 to identify key themes in the literature. This study argues that Malcolm X's anti-colonial and pan-Islamist rhetoric has aided in his adoption as a political symbol by Turkish Islamists. Furthermore, it finds that by adopting Malcolm X as a political symbol, Turkish Islamists have selectively emphasized certain elements of the Black nationalist's message. This study contributes to the field of English-language American studies by closely examining how Malcolm X is understood in contemporary Turkey. It also contributes to social movement theory by analyzing Malcolm X's interpretation in Turkey as a case study.